3 nejasné postavy Biblie

kniha bibliaKánonická Biblia je plná tajomných postáv, ktoré nás môžu zaskočiť. Niektoré z nich sú len vedľajšími postavami, ale vyžadujú ďalšie skúmanie. A iné postavy sú zas nejasné. 

Nikodém

… bol členom veľrady, rady mužov, ktorí ovládali židovské právo a verejnú správu. Stal sa priateľom, stúpencom Ježiša Krista, ktorého učenie bolo v rozpore so židovským učením. Bol tiež jeden z farizejov a vodcov v rámci židovskej komunity v čase Kristovho zatknutia a následného ukrižovania. Je spomenutý trikrát v Novom zákone, v Jánovom evanjeliu. Najskôr bráni Ježiša pred farizejmi, ktorí ho chceli  zatknúť. Neskôr pomáha pripravovať Ježišovo telo na pohreb. Prvýkrát  sa Nikodém spomína v rozhovore s Ježišom, ktorý mu odhaľuje kresťanskú teológiu s najznámejším odkazom na Božstvo Ježiša Krista, Ján / 3,16/ „Lebo Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, len aby každý, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život.“ Tento podrobný rozhovor skúma priepasť medzi Starým zákonom a Novým zákonom. Nikodém však zostáva záhadnou postavou. Niektorí učenci sa domnievajú, že to môže byť Nikodém ben Gurion /postava z Talmudu/. Kresťanská tradícia zas hovorí, že bol umučený. Jeho meno sa stalo synonymom hľadača pravdy.

Kainova manželka

Kain bol podľa Genesis vôbec prvý človek, ktorý sa narodil. Neskôr zabil svojho mladšieho brata Ábela. Bolo to z toho dôvodu, že Ábelova obeť  z mäsa, ktorú ponúkol ako obetný dar, sa Bohu viac páčila ako ovocný kôš Kaina. Boh potrestal Kaina za vraždu jeho brata. Stal sa z neho utečenec. Neskôr sa usadil v krajine Nod a tu sa píše, že má manželku. Predtým sa o nej nič  nehovorí. My ani nevieme, odkiaľ prišla. V skutočnosti, je otázka, kde Kain získal svoju ženu, keď jeho najbližšia rodina boli zrejme jediní ľudia na svete. Niektorí hovoria o tajomnom kmeni ľudí alebo aj inej rase či druhu. Ale štandardná odpoveď je, že Adam a Eva mali veľa ďalších synov a dcér. Jediný spôsob, ako vytvoriť ľudstvo bolo, aby sa sobášili súrodenci, netere, synovci a bratranci.

Čarodejník Šimon

Jemu je venovaná len krátka časť v Biblii, v Skutkoch /8, 9-24/. Šimon Čarodejník je synonymom heretického myslenia a náboženského zneužívania. Je predstavovaný ako veľký kúzelník s mnohými  nasledovateľmi v Samárii. Neskôr konvertuje na kresťanstvo a chce sa učiť od apoštolov Petra a Filipa. Keď vidí dary Ducha Svätého vrátane hovorenia v cudzích jazykoch, ponúka apoštolom peniaze za to, aby mu prezradili tajomstvo týchto darov. Apokryfné texty  o ňom hovoria viac. Údajne mal  schopnosť levitovať, ba dokonca lietať. Zdôrazňuje sa tu, že on bol niečo ako kultový vodca vo svojom rodnom meste.

Touto trojicou to ani zďaleka nekončí. V Písme svätom je zaiste mnoho ďalších osôb, ktoré by stáli za zmienku, no o nich zase niekedy nabudúce. 

Zdroj: listverse.com

Obrázok: alterego.sk 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.