300: Vzostup impéria

Réžia: Noam Murro | Scenár: Zack Snyder a Kurt Johnstad | Hudba: Junkie XL a Jo Blankenburg | Hrajú: Sullivan Stapleton, Eva Green, Lena Headey a Rodrigo Santoro | Rok výroby: 2014 | Dĺžka: 102 min.

S filmovými pokračovaniami to občas býva ťažké. Ak bol prvý film úspešný, automaticky všetci očakávajú, že aj jeho druhá časť zožne rovnaké ovácie. Preto pri sequeloch prichádzajú mnohokrát sklamanie. Ako sa s týmto problémom popasoval známy historický komix o hrdinoch antického Grécka? Bol rovnako úspešný ako jeho predchodca? Nasledujúce riadky sú odpoveďou na tieto otázky.

Rozprávanie druhého filmu o grécko-perzských vojnách zaberá oveľa väčší časový úsek ako prvý film. Všíma si udalosti minulé i budúce. Časť filmu dokonca prebieha paralelne s bitkou pri Termopylách. Práve v tejto netradičnej štruktúre spočíva najväčšie čaro druhého dielu 300. Príbeh začína smrťou perzského kráľa Dareia I. v bitke pri Maratóne. Moci v Perzskej ríši sa po tejto nešťastnej udalosti chopil Dareiov syn Xerxes (Rodrigo Santoro). Áno, je pravda, že sa od toho pôvodného diametrálne odlišoval (a takýchto detailov je tu viac), ale na druhej strane sa prebúdza zdravá túžba po hľadaní pravdy. Xerxes, spolu s Artemisiou (Eva Green), veliteľkou perzského námorníctva, pripravil plán pomsty za smrť svojho otca. Hrdina bitky pri Maratóne, Themistokles (Sullivan Stapleton), sa snažil zjednotiť grécke štáty, aby spoločne čelili hroziacemu nebezpečenstvu.

Zack Snyder dokázal v prvom filme majstrovsky skombinovať pátos a audiovizuálne radovánky, zatiaľ čo Noam Murro v oboch prípadoch vysoko prestrelil. Ako film na jedno pozretie, ktorý Vám vybije z hlavy starosti náročného dňa, je to ideálne. Mohlo to však byť niečím vyberanejším, pretože jednotlivé bitky grécko-perzských vojen sa veľmi dobre dopĺňajú a tvoria tak zaujímavý historický rámec. Je mi to ľúto aj z toho dôvodu, že Murro mal vo svojej hereckej družine silný tromf v podobe Evy Green. 300: Vzostup impéria sa tak svojmu predchodcovi vyrovnáva iba v oblasti zarobených peňazí. Kvalitatívne, však, výrazne zaostáva.


Film hodnotí: Radovan Števula

Obrázok: wallpetut.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.