3000-ročné drevené koleso nájdené v ruinách mesta z doby bronzovej

3.000 rokov staré drevené koleso bolo objavené v pozostatkoch pravekého mesta, ktoré sa zrútilo do rieky vo východnom Anglicku. Archeológovia tvrdia, že ide o najväčšie a najzachovalejšie koleso svojho druhu, ktoré sa datuje do obdobia medzi rokmi 1.100 až 800 pred naším letopočtom. Čítajte magazín Magistra História a dozviete sa viac. 

koleso

V priemere asi metrové koleso bolo objavené pri vykopávkach na farme blízko mesta Peterborough, v súlade s oznámením Historického Anglicka (organizácia kultúrneho dedičstva), ktoré výkop čiastočne financuje.

Toto pozoruhodné, ale aj krehké drevené koleso je najskorším kompletným exemplárom, aký sa kedy v Británii našiel. Tento špecifický objav rozširuje vedomosti o technologickej vyspelosti ľudí žijúcich v tomto regióne pred 3.000 rokmi. 

Plesnivá farma, ktorá bola prvýkrát objavená až v roku 1999, bola popisovaná aj ako „Peterboroughské Pompeje“. Pompeje boli rímskym mestom, ktoré bolo zničené pri výbuchu sopky Vezuv v roku 79. Popol z tejto sopečnej erupcie „mumifikoval“ mesto, ktoré tak ostalo mimoriadne dobre zachovalé, a to spolu s komplikovanými nástennými maľbami a grafitmi, stále neporušenými na stenách budov. Rovnako ako Pompeje, aj táto farma zamrzla v čase skrz katastrofu.

Kruhové drevené domy tejto farmy boli postavené na koloch nad starým tokom rieky Nene. Zničujúci požiar spôsobil, že obydlia sa prepadli do spodných piesočných vôd, ktoré ich kvalitne zakonzervovali.  

Okrem nájdenej drevostavby odkryli rýpadlá aj niektoré ďalšie vzácne predmety, ktoré by za normálnych okolností nemohli vydržať takú dobu (drevenú misu, drevený riad, oblečenie vyrobené z vlákien líp a dokonca nádoby, ktoré obsahujú zvyšky jedla).

Farma bola čiastočne odkrytá v roku 2006, ale miesto v súčasnej dobe prechádza niekoľkomesačnými výkopmi, ktoré stáli už 1,1 milióna libier. Archeológovia uvádzajú, že plánujú odkryť takmer 1.100 metrov štvorcových tejto oblasti. V súčasnej dobe už splnili projekt asi z polovice.

Vykopávky naznačujú, že ľudia tejto éry boli celkom scestovaní, dokázali prekonávať vzdialenosti a aj sa cestovaniu venovali. Podobné nálezy z doby bronzovej boli v tejto riečnej oblasti nájdené už v roku 2011. Novoobjavené koleso naznačuje, že ľudia na farme cestovali a mali aj väzby so súšou mimo rieky.

Technicky nie je tento nález najstarším kolesom doby bronzovej, ktoré sa našlo v Británii. Toto prvenstvo stále patrí kolesu Flag Fen, ktoré bolo nájdené v neďalekom meste a siaha až do roku 1.300 pred naším letopočtom. Ide však o menej úplný artefakt (v priemere má len 0,8 m).

________________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/53784-bronze-age-wooden-wheel-discovered.html

Obrázok: images.techtimes.com/data/images/full/210007/bronze-age-wheel.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.