4000-ročné skamenelé skalpely nájdené v Peru

4000-ročné skamenelé skalpely nájdené v Peru vnášajú svetlo do starovekej lekárskej praxe

Tím archeológov odhalil niekoľko bridlicových kamenných nástrojov, ktoré sa až nápadne podobajú skalpelom. Tieto artefakty sú 4000 rokov staré a vyzerá to tak, že ich dávni peruánski liečitelia používali na prevádzanie chirurgických rezov na pacientoch.

Artefakty boli objavené v obci Papahuasi, Huanuco, na ľavom brehu rieky Huallaga, 431 km severne od Limy v centrálnom Peru. Tento objav naznačuje, že miestni domorodí obyvatelia Yachaq, ktorí hovorili rečou Quechua, praktizovali medicínu. Nástroje, ktoré sa podobajú skalpelom, boli objavené spolu s múmiami 16 dospelých a detí. Ich telá boli k odpočinku uložené v polohe plodu, ktorá podľa presvedčenia týchto ľudí symbolizuje znovuzrodenie.

skalpel

Kurátorka Mestského historického múzea v Churubamba, v severnej andskej provincii Huanuco, sa vyjadrila, že dôkazy o výkone lekárskej praxe u týchto ľudí nachádzame v ich schopnosti prevádzať liečebnú perforáciu a taktiež mumifikáciu, ku ktorej je potrebná aj znalosť zdravotníckej techniky. Museli poznať ľudské telo. Nešlo len o rozrezanie tela, vedeli telo mumifikovať, čo paradoxne znamená, že museli poznať aj liečebné techniky. Je zrejmé, že obyvatelia tejto oblasti prevádzkovali lekárstvo, čo je úplne nezvyčajné vzhľadom k faktu, že väčšina z nich boli poľnohospodári, lovci, zberači a bojovníci. Objavenie mesta, kde sa vykonávala lekárska prax je naozaj ojedinelé a nanajvýš zaujímavé, vyžadujúce a zasluhujúce si rozsiahlu štúdiu.

Na mieste sa objavili aj kamenné dosky používané na mletie liečivých rastlín a ďalšie lekárske nástroje. Prvé významné objavy týkajúce sa týchto ľudí boli urobené pred 14 rokmi tímom vedeným Yoshio Onukom, japonským archeológom, ktorý o svojom výskume publikoval mnoho vzácnych diel. Téma predkolumbovskej medicíny v Peru nie je teda žiadnou novinkou. 

Vŕtanie otvorov do hlavy, inak známe ako trepanácia, je najznámejšou chirurgickou technikou. Diery sa do lebky pacienta vŕtali v snahe uľahčiť telesné neduhy a duševnú chorobu. Výskumníci však v predkolumbovskom Peru až teraz objavili prvý príklad vŕtacej techniky, používanej na iné časti tela.  

Náznaky po použití týchto nástrojov sa našli na dvoch kostrách z predkolumbovskej doby, objavených na mieste Kuelap v severovýchodnom Peru. Kosti jednotlivcov, datované do obdobia 800-1535 nl, poskytujú dôkazy toho, že im nohy vŕtali podobným spôsobom, ako sa prevádzala trepanácia. Predpokladá sa, že tak učinili pri liečbe infekcie predkolenia.

Okrem toho archeologické výkopy odkryli aj pohrebné jaskyne v juhocentrálnej andskej provincii Andahuaylas v Peru, kde ležia pozostatky 32 jedincov, z doby pred približne 750 a 1000 rokmi. Na lebkách jednotlivcov sa našli dôkazy o 45 samostatných chirurgických zákrokoch.

Lebečná operácia, známa ako trepanácia, je jednou z vôbec prvých chirurgických postupov, pričom je známe, že sa s ňou začalo už v neolite. Jedná sa o vyvŕtanie otvoru v lebke živého človeka s cieľom vyliečiť choroby ako sú kŕče, bolesti hlavy, infekcie alebo zlomeniny. V dávnych dobách ľudia verili, že chorobu spôsobuje chytený duch a že vyvŕtanie otvoru mu umožní uniknúť.

Lebky nájdené v Peru preukázali, že časti hlavy sa odstránili za použitia ručnej vŕtačky alebo podobného nástroja, avšak bez použitia moderných luxusných pomocníkov, ako je napríklad anestézia. Zatiaľ čo niektorí verili, že traumy lebky môžu byť výsledkom mučenia, Kurin vysvetlil, že pri niektorých pozostatkoch sa našli známky po oholených vlasoch a rastlinných prípravkoch umiestnených na ranu, čo poukazuje na skutočnosť, že išlo o pokus liečiť chorého alebo zraneného jedinca.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/4000-year-old-stone

scalpels-found-peru-shed-light-ancient-medical-020946

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Stone-Scalpels1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.