4000 rokov stará herná doska vytesaná do zeme ukazuje, ako sa zabávali Nomádi

Výrazný vzor dier vyrazených do skaly starého prístrešku v Azerbajdžane je pozostatkom hernej dosky pre jednu z najstarších svetových hier.

Vzor malých otvorov vyrezaných do podlahy starobylého skalného prístrešku v Azerbajdžane ukazuje, že kočovní pastieri Nomádi sa zabávali pri jednej z najstarších doskových hier na svete.  

Walter Crist, výskumný pracovník amerického prírodovedného múzea v New Yorku, skúmal minulý rok skalný prístrešok v národnom parku v Azerbajdžane a hľadal stopy starovekej hry známej ako „58 jamiek“.

Hra sa niekedy tiež nazýva „Poľovné psy a šakaly“. Britský archeológ Howard Carter našiel hernú súpravu s figúrkami, ktoré znázorňovali práve tieto zvieratá, v hrobe starovekého egyptského faraóna Amenemheta IV., ktorý žil v 18. storočí pred naším letopočtom.  

Nový objav v Azerbajdžane pochádza z tej istej hry. Azerbajdžanská verzia však môže byť ešte staršia ako hra nachádzajúca sa v hrobe faraóna.

Dôkazmi na určenie jej veku vychádzajú zo skalných kresieb v blízkosti prístrešia, ktoré naznačujú, že sa datuje do druhého tisícročia pred naším letopočtom, alebo do obdobia pred približne 4000 rokmi, kedy bola táto časť Azerbajdžanu osídlená kočovnými pastiermi.

V tej dobe sa hra pravdepodobne rozšírila zo starovekého Blízkeho východu, vrátane Egypta, Mezopotámie a Malej Ázie.  

Crist uvádza, že sa hra v tom čase objavuje na všetkých spomínaných miestach. Práve teraz je najstaršia zdokumentovaná hra z Egypta, no nepredpokladá sa, že vznikla práve tam. No starší nález zatiaľ nie je zdokumentovaný. Hra sa však jednoznačne šírila veľmi rýchlo.

Archeológovia sú presvedčení, že skalný prístrešok a starodávnu hernú dosku používali kočovní pastieri počas doby bronzovej asi pred 4000 rokmi.

Crist hľadal pozostatky hry už predtým, no jeho nádejné miesta nálezov v archeologickej lokalite blízko hlavného mesta Baku boli zničené v závislosti od bytovej výstavby v Azerbajdžane.

Ďalšie skúmanie a hľadanie Crista priviedli na ďalšie archeologické lokality v Azerbajdžane, ktoré ho nasmerovali k národnému parku Qobustan, ktorý leží na juhozápade krajiny a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO kvôli svojim starým skalným kresbám.

Archeológovia v parku síce vedeli o dierach v skalnom úkryte, no nie už o tom, že sa jedná o starú stolovú hru. Otvory sú vyrezané do skaly prístrešku v osobitnom vzore, ktorý ukazuje, ako boli používané. Podľa Crista nie je pochýb o tom, že hra sa hrala cez 1500 rokov a mala jasné pravidlá, ktoré však dodnes nie sú známe. Mnohí si však myslia, že hra 58 dier sa mohla podobať modernému backgammonu s použitím semienok či kameňov, ktoré sa pohybovali po doske, až kým nedosiahli cieľ.

Herný plán je tvorený dvoma radmi v strede a otvormi, ktoré smerujú smerom von, pričom špeciálne je označený každý piaty, desiaty, pätnásty a každý ďalší piaty otvor. Totožný vzor je vyškriabaný aj do skalného úkrytu. Diera na vrchole je o niečo väčšia ako ostatné, takže sa predpokladá, že bola cieľom hry, ku ktorému bolo potrebné sa dostať.  

Hráči mohli na regulovanie pohybu herných „panáčikov“ používať kocky alebo nejaké tyčinky. Avšak doteraz sa pri žiadnej z týchto hier nič podobné nenašlo.  

Crist aj napriek zjavným podobnostiam odmieta aj prirovnanie k modernému backgammonu, ktorý vznikol oveľa neskôr z rímskej hry Tabula.  

Hra 58 dier je stará, no nie najstaršia, aká bola kedy nájdená. Prekonáva ju napríklad aj kráľovská hra Ur, ktorá pochádza z tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Crist študoval aj starodávne egyptské spoločenské hry Senet a Mehen, ktoré sa začali objavovať od roku 3000 pred naším letopočtom.

Starí hráči

Crist uvádza, že používanie takýchto starých hier v tak širokej oblasti ukázalo, že práve pomocou hier boli ľudia schopní prekročiť kultúrne hranice.

Ľudia používajú hry na interakciu medzi sebou. Hry boli jednoznačne abstraktné, veď pohybujúce sa kamene v prázdnych priestoroch na zemi nemajú žiadny reálny vplyv na každodenný život, s výnimkou skutočnosti, že pomáhajú komunikovať s inou osobou.

Takže hra je nástroj pre interakciu, akýsi podobný jazyk – spoločný spôsob interakcie s ostatnými (aj neznámymi) ľuďmi.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64267-ancient-board-game-nomads-discovered.html

Obrázok: bbvaopenmind.com/wp-content/uploads/2018/12/Juegos-de-mesa-6-1-1.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.