4000 rokov stará nádoba obsahovala najstarší taliansky olivový olej

Najstarší olivový olej zaznamenaný v Taliansku bol nájdený v tejto textúrovanej nádobe s hviezdicovitými vzormi.

Podľa zistení novej štúdie uchovávala vajcovitá keramická nádoba pokrytá keramickým „lanom“ cennú pochúťku: najstarší olivový olej zaznamenaný v Taliansku. Výskumníci urobili tento objav po analýze zvyškov tzv. tekutého zlata v krásnej nádobe a dvoch ďalších nádobách odkrytých v Castelluccio, archeologickom mieste na Sicílii.

Davide Tanasi, profesor histórie na univerzite v Južnej Floride, podotýka, že nádoba nesie znaky sicílskeho stolového riadu datovaného do konca tretieho a začiatku druhého tisícročia pred naším letopočtom počas rannej doby bronzovej. Pri snahe zistiť, načo sa nádoba používala, vykonali chemickú analýzu organických zvyškov, ktoré sa nachádzali v jej vnútri.

Zistenia ukazujú, že ľudia v Taliansku vyrábali a používali olivový olej už na konci tretieho tisícročia pred naším letopočtom, teda o dobrých 700 rokov skôr, než doteraz experti predpokladali.

Archeológovia o tejto keramickej nádobe vedia od deväťdesiatych rokov minulého storočia, kedy ju pri vykopávkach v Castelluccio, starobylom mieste z doby bronzovej, našiel archeológ Giuseppe Voza. Vtedy počas výkopov archeológovia objavili miesto na skalnatom hrebeni s 12 chatrčami. Jedna z nich skrývala aj túto zvláštnu nádobu.  

Avšak stará nádoba bola rozbitá. Takže konzervátori z Paolo Orsi Regional Archaeological Museum of Syracuse v Taliansku obnovili a znova spojili 400 keramických fragmentov, a tak zrekonštruovali nádobu na olivový olej vysokú 1 meter, ktorú nejaký prastarý remeselník ozdobil vzorom pripomínajúcim lano a troma vertikálnymi rukoväťami na každej strane.

Archeológovia v lokalite tiež našli dve fragmentované misky s vnútornými deliacimi plochami, čo naznačuje, že tieto nádoby sa používali na udržanie viacerých látok. Tiež našli veľkú terakotovú varnú dosku.

V novej štúdii výskumníci testovali tieto tri keramické nádoby a zistili, že všetky tri nádoby obsahovali organické zvyšky kyseliny olejovej a linolovej, ktoré sú zložkami olivového oleja.

Výsledky získané z týchto troch vzoriek z Castelluccio sa stali prvým chemickým dôkazom o najstaršom olivovom oleji v talianskej prehistórii, čím sa posunuli odhady o systematickej výrobe olivového oleja o najmenej 700 rokov dozadu.  

Okrem tohto nového zistenia boli známe iba staroveké skladovacie nádoby s chemickými zvyškami olivového oleja v Taliansku z miest Cosenza a Lecce v južnom Taliansku, ktoré pravdepodobne pochádzali z doby medenej, z obdobia 12. a 11. storočia pred n.l.

Avšak, talianske objavy olivového oleja nie sú svetovo najstaršie. Analýza 8000 rokov starých hlinených nádob z dnešného Izraela taktiež potvrdila zloženie podobné olivovému oleju. Podľa tohto zistenia boli teda olivovníky domestikované asi pred 6 000 až 8 000 rokmi.

Aj najstaršie talianske víno, ktoré bolo zaznamenané z obdobia pred takmer 6 000 rokmi, bolo nájdené na archeologickom mieste na Sicílii.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62714-italy-oldest-olive-oil.html

Obrázok: thumbs-prod.si-cdn.com/DWrSL2ktXJ7o4jc08ZellD92txI=/800×600/

filters:no_upscale()/https://public-media.smithsonianmag.com/filer/11/89/1189b9e6

-c8f8-4c9b-a42f-8850f18762ee/jar.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.