4400 rokov stará hrobka „božského inšpektora“ so skrytými stĺpikmi bola objavená v Egypte

Táto 4400-ročná hrobka v Sakkáre bola postavená pre „božského inšpektora“ menom „Wahtye“.

V egyptskej Sakkáre bola objavená 4400 rokov stará hrobka postavená pre „božského inšpektora“ menom „Wahtye“, ktorá podľa vyhlásenia egyptského ministerstva starožitností z rána 15. decembra obsahovala najmenej 55 sôch.

Na tlačovej konferencii uviedol egyptský minister pre starožitnosti Khaled El-Enany, že hrobka je „mimoriadne dobre zachovaná s farebnými sochami vo vnútri“. Pod hrobkou našli archeológovia aj päť skrytých šácht, z ktorých jedna pravdepodobne skrýva aj Wahtyeho sarkofág.

Mostafa Waziri, generálny tajomník Najvyššej rady pre starožitnosti v Egypte, ktorý viedol egyptský tím, ktorý objavil hrob uviedol, že Wahtye bol vysokopostavený kňaz, ktorý niesol titul božského inšpektora. Wahtye pracoval pre faraóna menom Neferirkare Kakai (panovanie okolo 2446-2438 pred nl). Neferirkare má svoju pyramídu asi 3 kilometre severne od Sakkáry na mieste zvanom Abusir.

Sochy v hrobke

Hrobka má dve poschodia, pričom na hornom poschodí je 24 sôch a na spodnom je 31 sôch. Väčšina z nich, ak nie všetky, zobrazujú ľudí alebo božstvá, pričom niektoré sa zdajú byť v životnej veľkosti a iné sú menšie ako 1 meter.

Hieroglyfy objavené v hrobe sa často odvolávajú na Wahtyeho matku „Merit Meen“, čo znamená „milovník boha Min, boha plodnosti v dávnych dobách“. Hieroglyfy tiež spomínajú Wahtyeho ženu „Nin Winit Ptah“, čo znamená „najväčšia z boha Ptah“. Ptah bol boh tvorca spojeným s Memphisom, starobylým egyptským hlavným mestom v blízkosti Sakkáry.

Hrobka tiež obsahuje početné obrazy, ktorých farby sa zachovali napriek tomu, že vznikli pred tisíckami rokov. Vyobrazenia ukazujú, že Egypťania sa zaoberali rôznymi činnosťami vrátane varenia, pitia a stavebných prác.

Tajných 5 šácht začnú odkrývať 17. decembra, povedal Waziri a dodal, že sa domnieva, že jedna z nich povedie k sarkofágu Wahtye a artefaktom, ktoré s ním boli pochované.  

V Sakkáre sa tento rok uskutočnilo niekoľko ďalších zaujímavých objavov. Zahŕňajú 3300 rokov starú hrobku vysokého generála, hrobku s 2500-ročnou múmiou so striebornou pozlátenou maskou, či komplex hrobiek s viac ako 100 mačacími sochami.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/64317-saqqara-tomb-hidden-shafts-discovered.html

livescience.com/64316-saqqara-divine-tomb-photos.html

Obrázok: cdn.face2faceafrica.com/www/wp-content/uploads/2018/12/22.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.