5 vecí, ktoré ste možno nevedeli o Henrichovi VIII.

Henrich VIIIDejiny do značnej miery vykresľujú tohto panovníka ako tyrana, ktorý popravil svojich odporcov, dohliadal na ničenie sakrálnych stavieb a umeleckých diel, ale zabil aj dve zo svojich šiestich manželiek. Je to však úplne presný obraz? Existuje 5 prekvapivých skutočností, ktoré ste o tomto kráľovi možno nevedeli.

1) Henrich VIII. bol štíhlej a atletickej postavy po väčšinu svojho života

Šesť stôp a dva palce vysoký Henrich VIII. sa svojou hlavou a ramenami týčil nad väčšinou ľudí svojho kráľovského dvora. Mal atletickú postavu, vynikal v športoch a svoju zdatnosť pravidelne predvádzal v turnajovej aréne. Dobrý vzhľad zdedil po svojom dedkovi, Edwardovi IV. V roku 1515 bol opísaný ako „krásny vladár, z ktorého neviete spustiť oči“ a neskôr ako “Adonis s peknými lýtkami, jemnou pleťou, a tak krásnou okrúhlou tvárou, že by mohol pripomínať i peknú ženu“. To sa však zmenilo v roku 1536, keď bol kráľ štyridsiatnikom. Na jednom z turnajov utŕžil vážnu ranu na nohe, z ktorej sa nikdy poriadne neuzdravil. Okrem toho ho trápili vredy, ktoré z neho robili čoraz viac neschopného človeka. O štyri roky neskôr sa kráľov pás zväčšil z atletických 32 palcov na obrovských 52 palcov. V čase jeho smrti ho museli dvíhať pomocou koňa. Obraz obézneho Henricha VIII. zatieňuje jeho impozantnú postavu, ktorú mal po väčšinu svojho života.

2) Henrich VIII. bol pedantný konzument

Populárny obraz zobrazuje Henricha VIII. ako hádže kuracie stehno cez rameno, keď dojedol na jednej zo svojich mnohých osláv. V skutočnosti bol však náročný konzument. Iba pri zvláštnych príležitostiach, ako bola napríklad návšteva cudzieho hodnostára, usporiadal hostinu na spôsob dnešného rautu. Väčšinou dával prednosť konzumácii večere v jeho súkromnej komnate. Dbal na to, aby si umyl ruky a počas konzumácie jedla prísne dodržiaval poradie jednotlivých chodov. Sediac pod baldachýnom a obklopený vyššími súdnymi úradníkmi mu boli prezentované niekoľké pokrmy, z ktorých si vyberal každý chod.

3) Henrich VIII. bol tak trochu prudérny

Najviackrát ženatý anglický monarcha má z pochopiteľných dôvodov povesť sukničkára. Mal šesť manželiek, vydržiaval si niekoľko mileniek a s každou splodil minimálne jedno dieťa. Za zatvorenými dverami to však nebol žiadny Lothario. Keď konečne presvedčil Annu Boleynovú, aby sa stala jeho milenkou, bol šokovaný a neskôr sa jej s tým aj zveril, že už nebola pannou. Keď mu neporodila syna, vymenil ju za nevinnú Jane Seymourovú.

4) Henrichov hlavný minister mal rád párty

Thomas Cromwell, často prezentovaný ako neľútostný posluhovač, bol v skutočnosti člen súdu, ktorý najviac miloval zábavu. Jeho večierky boli legendárne. Na pobavenie svojich hostí dokázal minúť závratné sumy. Raz zaplatil krajčírovi 4 000 £ za komplikovaný kostým, ktorý by mohol nosiť ako masku na pobavenie kráľa. Cromwell mal tiež doma klietku s kanárikmi. Tieto vtáky opísal ako „čudné zvieratá“ a daroval ich kráľovi ako darček.

5) Henrich VIII. poslal na smrť viac mužov a žien než akýkoľvek iný monarcha

Čím dlhšie Henrich VIII. panoval, tým viac sa stával paranoidným a zle naladeným. Tower of London bol plný vydesených jedincov, ktorí boli väznení na jeho príkaz. Jednu z najbrutálnejších popráv pripravil 67-ročnej Margaret de la Pole, grófke zo Salisbury. Keď sa ráno 27. mája 1541 prebudila, oznámil jej, aby sa pripravila na smrť. Hoci bola Margareta spočiatku pokojná, keď jej povedali, aby si položila hlavu na klát, sebaovládanie ju opustilo a pokúsila sa o útek. Jej väznitelia ju však chytili a amatérsky kat sekol úbohej žene do krku. Hlavu sa mu od krku podarilo oddeliť po jedenástom údere.

Nuž áno, aj takýto bol Henrich VIII.

___________

Autorka: Ing. Lucia Mičechová

Zdroj: historyextra.com/feature/tudors/5-things-you-probably-didnt-know-about-henry-viii

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c7/Hans_Holbein,_the_Younger,_Around_

1497-1543_-_Portrait_of_Henry_VIII_of_England_-_Google_Art_Project.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.