500 rokov starý kostol objavený na otrockých trhoch

Archeológovia odkryli 500 rokov starý kostol, ktorý je pravdepodobne najstarším známym európskym kresťanským chrámom v trópoch. Tento kostol, ktorý bol dlhodobo deformovaný povodňami a možno navštívený slávnym prírodovedcom Charlesom Darwinom, bol postavený portugalskými kolonizátormi v Cidade Velha, bývalom hlavnom meste Kapverdských ostrovov (pri pobreží západnej Afriky). Toto územie sa kvôli svojej historickej hodnote dostalo nedávno aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

kostol

Pod hlavnou loďou kostola sa objavilo viac ako 1000 tiel, ktoré z väčšej časti patrili pravdepodobne otrokom. Po storočia boli Kapverdy miestom, kde boli sústreďovaní a držaní africkí otroci, kým ich predali a poslali do Portugalska alebo Ameriky. V Portugalskej ríši to ale bolo jedno z najbohatších miest, a to práve kvôli tomuto výnosnému biznisu, ktorý tu prekvital.

Najznámejšou zastávkou na slávnej Darwinovej ceste boli Galapágy v Tichom oceáne. No jeho prvou skutočnou zastávkou na dlhej ceste bolo iné vulkanické súostrovie, neobývané až do 15. storočia, zvané Kapverdy. Darwina však vôbec nezaujali. V jeho denníkoch sa nachádza len zmienka o zrúcanine kostola:

„Toto malé mestečko ešte predtým, než sa zaplnili jeho prístavy, bolo hlavným miestom ostrova: teraz predstavuje len melanchóliu, no veľmi krásnu. So sprievodcom v podobe čierneho Padre a španielskym tlmočníkom, ktorý slúžil ešte v polostrovnej vojne, sme navštívili niekoľko budov, pričom najzaujímavejším z nich bol starobylý kostol. Na ostrove sú pochovaní guvernéri, kapitáni a generáli. Niektoré z náhrobkov nesú dátum zo 16. storočia. Heraldické ozdoby sú to jediné, čo nám v tejto bohom zabudnutej osade pripomína Európu. Kostol alebo kaplnka mali tvar štvoruholníka, v ktorého strede rástol veľký zhluk banánovníkov. Taktiež sa tam nachádzala nemocnica, v ktorej pracoval asi tucet mizerne vyzerajúcich väzňov.

Archeológovia predpokladajú, že objavené ruiny kostola patria tomu istému kostolu, o ktorom písal aj Darwin.  

V meste, ktoré vyrástlo len z obchodu s otrokmi, sa usadilo veľa kresťanských cirkví. Novoodhalený objekt, ktorý pravdepodobne uchýlil až 75 ľudí, bol jedným z asi dvoch desiatok kostolov a kaplniek v Cidade Velha. Náboženstvo bolo neoddeliteľnou súčasťou raného portugalského kolonializmu. Prosperujúce Cidade Velha sa stalo sídlom biskupstva v Afrike.

Otroci pravdepodobne neboli vylúčení z náboženského života. Dokazujú to aj analýzy izotopov zubov, ktoré odobrali z tiel pochovaných pod kostolom. Tieto dokázali, že išlo väčšinou o Afričanov, a teda pravdepodobne otrokov. Ďalšie skúmanie kostí by mohlo odhaliť viac o práci, podmienkach a strave otrokov, čo by vrhlo svetlo na otroctvo v neskorom stredoveku.  

Kým hlavný kostol bol postavený niekedy okolo roku 1500, niektoré jeho kamenné základy z rannogotickej kaplnky sa datujú približne na rok 1470, čo z nich robí najstaršie budovy na Kapverdských ostrovoch.

Vzhľadom k tomu, že kolonizátori boli prví ľudia obývajúci ostrov, a nemali žiadne znalosti miestneho prostredia, robili kritické chyby. Nevyhli sa ani stavbe kostola. Začali ho stavať vo vrchole sezóny a umiestnili ho do ohybu rieky, čo ho vystavilo častým prívalovým povodniam.

Cidade Velha nakoniec podľahlo pirátskym útokom v 18. storočí, ale tento kostol bol pravdepodobne zničený už skôr záplavovou vodou.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/52764-christian-church-discovered-cape-verde.html

Obrázok: static.ddmcdn.com/gif/500-year-old-church-found-151116.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.