5000 rokov starý „billboard“ obsahuje vesmírne posolstvo

Hieroglyfy, ktoré sa nachádzajú v El-Khawy v Egypte, ukazujú dva bociany otočené chrbtom, medzi nimi je zobrazený ibis (vľavo), rovnako ako aj býčia hlava (vpravo).

Archeológovia objavili „billboard“ z hieroglyfov vytesaných do skál v blízkosti egyptskej dediny El-Khawy. Symboly, ktoré ukazujú odkaz vzťahujúci sa k vesmíru, sú najstaršie známe veľké monumentálne hieroglyfy, ktoré sa datujú na vek okolo 5200 rokov.

John Darnell, profesor z Univerzity v Yale a koordinátor expedície, ktorá objavila toto skalné umenie, vo svojom vyhlásení uviedol, že toto novo objavené miesto so skalným umením v El-Khawy zachováva niektoré z najskorších a najväčších znakov z formovacích fáz hieroglyfického scenára a poskytuje dôkaz o tom, ako starí Egypťania vynašli svoj jedinečný systém písania. Ministerstvo pre egyptské starožitnosti vydalo 22. júna 2017 vyhlásenie, ktoré oznamuje práve tento objav.

Archeológovia objavili aj ďalšie rytiny, ktoré zobrazujú stádo slonov vytvorené niekedy v rokoch 4000 až 3500 p.n.l.. Jeden z dospelých slonov vo vyobrazení bol zobrazený s malým slonom vo vnútri svojho tela, pričom ide o neuveriteľne vzácny spôsob, ako reprezentovať tehotnú samicu zvieraťa. Z Egypta je známych len niekoľko podobných scén. Napríklad ešte skôr nájdená váza v Abydose zobrazuje tehotného hrocha.

Vo vnútri dospelého slona je zobrazený malý slon, čo naznačuje, že zviera je tehotné. Toto dielo bolo vytesané niekedy medzi rokmi 4000 a 3500 p.n.l.

Politický odkaz

Štyri skoré hieroglyfické znaky boli vytesané niekedy okolo roku 3250 pred nl. Zdá sa, že rezbári chceli zanechať nejakú „výpoveď“, pretože symboly majú výšku približne 70 centimetrov a majú „abstraktnú, takmer bielu farbu proti patine okolitého hnedého kameňa“.  

Jeden zo znakov zobrazuje býčiu hlavu na krátkej tyči, čo je symbol nachádzajúci sa aj na iných egyptských miestach. Hlava býka je pravdepodobne symbolom kráľovskej moci počas formatívnych fáz egyptského štátu.

Ďalšie tri znaky zobrazujú dva bociany otočené chrbtom k sebe, s ibisom (posvätným vtákom) medzi nimi. Zoradenie bocian-ibis-bocian naznačuje, že tieto tri znaky hovoria o „vesmíre prostredníctvom slnečného cyklu“. Darnell poznamenal, že podobné usporiadanie symbolov možno vidieť aj na iných egyptských miestach.

Štyri symboly boli pravdepodobne „vyjadrením kráľovskej autority nad známym vesmírom. Darnell dodal, že nápis bol viditeľný pre cestujúcich, ktorí idú do a z prvého mesta Elkab. Hieroglyfy boli viditeľné pre každého, kto tadiaľ v tom čase prechádzal, čo naznačuje, že mnohí starí Egypťania ich dokázali pochopiť a správne si ich interpretovať.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59588-billboard-of-hieroglyphs-contains-cosmic-message.html

Obrázok: ancientastronautarchive.com/wp-content/uploads/2017/06/heiroglyph.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.