5800-ročná snežnica je najstaršia na svete

Hrubá snežnica sa datuje asi na vek 5800 rokov. Orgánom bola odovzdaná po tom, čo ju taliansky kartograf našiel neďaleko miesta, kde ľad odkryl múmiu ľadového muža Ötzi, neolitického lovca zabitého asi 500 rokov neskôr a objaveného v talianskych dolomitských Alpách. Výskumníci na tlačovej konferencii to nazvali výnimočným nálezom.

Snežnica je vyrobená z brezového dreva a vlákna. Experti hovoria, že bola zachovaná v ľade z juhotyrolských Álp, kde Simone Bartolini mapoval taliansku hranicu s Rakúskom v roku 2003.

sneznica

Bartolini našiel snežnicu na ľadovci Gurgler Eisjoch neďaleko talianskych hraníc s Rakúskom asi v 3134 metroch nad morom. Bude vystavená v juhotirolskom múzeu archeológie v Bolzane, hlavnom meste nemecky hovoriaceho Južného Tirolska.

Dr. Bartolini Florence našiel snežnicu v roku 2003, ale zrejme okamžite nerozpoznal jej význam. Snežnicu mal vystavenú na pamiatku v svojej kancelárii. V roku 2015 ju poskytol archeológom na štúdium, pretože si začal uvedomovať jej pravdepodobný význam. On sám si myslel, že snežnica bola cca 100 rokov stará a patrila nejakému poľnohospodárovi, ktorý ju stratil. 

Otzi, tiež hláskované ako Oetzi, dostal meno podľa pohoria, v ktorom ho našli dvaja nemeckí turisti. Múmia pomohla vrhnúť svetlo na to, čo ľudia jeho doby jedli a nosili, aké zbrane používali a ako lovili a cestovali. Otzi zomrel po údere tupým predmetom a následnej strele šípom buď zavinením jednotlivca, alebo skupiny.  

Na fotografických záznamoch, ktorými odborníci disponujú, sú zachytené odevy z piatich druhov zvierat, ktoré dokazujú, že ľudia v neolite, alebo neskorej dobe kamennej, ktorí žili v tejto oblasti Álp, boli dostatočne vybavení pre jazdu na snehu.

Výskumní uvažujú, prečo mali títo ľudia potrebu pohybovať sa cez taký tvrdý a neplodný terén v nadmorskej výške 3000 metrov nad morom. Špekuluje sa, že utekali pred nepriateľom, lovili alebo dokonca navštevovali pohanské kulty alebo rituálne centrá.

Téma je tak rozsiahla, že sa vytvoril dokonca online žurnál ľadovej archeológie, ktorý bude podávať správy o archeologických nálezoch z doby ľadovej, permafrostu a polárnych a vysokohorských oblastiach po celom svete. Hlavnými témami budú archeologické analýzy získaných zamrznutých artefaktov, výklady zmrazených nálezov vo vzťahu k minulosti i súčasnosti, problémy a riešenia súvisiace s riadením, sledovaním a záchranou zmrazených nálezov, ako aj sociálne, politické a etické otázky súvisiace s týmito objavmi z Európy, severnej a Južnej Ameriky, Ázie a Antarktídy.

V roku 2013 Archaeology.com uverejnil 7-stranovú štúdiu o tomto fenoméne, ktorá zdôrazňuje obrovský tlak na nájdenie čo najväčšieho množstva artefaktov tejto doby, pretože rozhodujúcimi v tomto bádaní bude práve nasledujúcich 50 rokov. Ak sa nálezy nespravia v tomto horizonte, budú pravdepodobne navždy stratené.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/5800-year-old-

snowshoe-kept-office-keepsake-its-finder-oldest-world-006646

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Snowshoe.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.