60 starovekých egyptských múmií, ktoré zomreli spolu „krvavou, hrôzostrašnou smrťou“

Pár mumifikovaných nôh, ktoré boli nájdené medzi nahromadenými telami v hrobke bojovníkov v Deir el Bahari v Egypte.

Pred viac ako 4000 rokmi zomreli v Egypte desiatky mužov hrôzostrašnou smrťou, pričom ich následne mumifikovali a pochovali v útesoch neďaleko Luxoru. Masové pohreby boli v starovekom Egypte naozaj výnimočnou a vzácnou udalosťou. Prečo teda skončili všetky tieto múmie na rovnakom mieste?

V nedávnej dobe archeológovia znovu navštívili tajomnú hrobku bojovníkov v Deir el Bahari v Egypte, keďže hrobka bola po svojom objavení v roku 1923 zapečatená. Po dôkladnom preskúmaní a analýze dôkazov z tejto hrobky a taktiež z iných miest v Egypte pozliepali archeológovia príbeh zúfalej a krvavej kapitoly v dejinách Egypta, ktorá sa odohrala na konci éry Starého kráľovstva, teda okolo roku 2150 pnl.

Ich zistenia, prezentované v dokumente „Tajomstvo mŕtvych: Egyptská najtemnejšia hodina“ vykresľujú ponurý obraz občianskych nepokojov, ktoré vyvolali krvavé boje medzi regionálnymi guvernérmi asi pred 4200 rokmi. Jeden z týchto bojov pravdepodobne ukončil aj životy 60 mužov, ktorých telá boli mumifikované v masovom pohrebisku.  

Archeologička Salima Ikram, profesorka egyptológie na Americkej univerzite v Káhire, koncom septembra 2018 preskúmala múmie spolu so skupinou fotografov, v spolupráci s egyptským ministerstvom starožitností a s pomocou miestnej expertky, Daviny Bristow, ktorá je dokumentaristkou a režisérkou.

Od vchodu do hrobky sa rozprestieralo bludisko tunelov dlhé asi 61 metrov, ktoré viedlo útesom, pričom komory boli naplnené mumifikovanými časťami tiel a hromadami obväzov, ktoré boli kedysi okolo tiel obviazané.

Vyzeralo to, že telá patrili mužom, pričom mnohé z nich vykazovali známky ťažkej traumy. Lebky boli rozbité alebo prepichnuté, pravdepodobne v dôsledku prechodu projektilu, šípu, či inej zbrane, a v mnohých z nich sa dokonca ešte šípy nachádzali, čo naznačovalo, že muži boli vojakmi, ktorí padli v boji. Podľa Salimy Ikram mala jedna z múmií ešte stále na ruke ochrannú rukavicu, ktorú nosili lukostrelci.

Ikram sa vyjadrila, že „títo ľudia zomreli krvavou, hrôzostrašnou smrťou“.  

Dôkazy z iných častí Egypta naznačujú, že zomreli počas obdobia extrémneho sociálneho prevratu.

Kolaps kráľovstva

Podľa Philippa Collomberta, egyptológa na Univerzite v Ženeve vo Švajčiarsku, sa veľa otázok zodpovedalo preskúmaním hrobky faraóna Pepiho II., ktorého 90-ročná vláda práve v tom období končila.

Pohrebná hrobka Pepiho II. v egyptskej Sakkáre bola vyzdobená a veľkolepá, pričom bola postavená ešte počas jeho mladosti, čo naznačuje, že kráľovstvo bolo v tom čase ešte bezpečné a bez známok občianskych nepokojov.  

Hrobka Pepiho II. bola však vydrancovaná čoskoro potom, ako bol pochovaný. Takéto hlboké narušenie posvätného posmrtného pokoja mohlo nastať jedine vtedy, ak Egypťania už začali odmietať božskú postavu faraóna a ak ústredná vláda už nebola kontrolovaná.  

Hieroglyfy v pyramíde Pepiho II. v egyptskej Sakkáre obsahujú rituálny text pre znovuzrodenie faraóna v posmrtnom živote.

Ako ku koncu jeho vlády klesal vplyv Pepiho II. a zároveň viac a viac silnel vplyv miestnych guvernérov, boli pohrebné komory guvernérov stále väčšie a bohatšie. Podľa egyptológa Antonia Moralesa z Univerzity Alcalá v španielskom Madride, obsahovala jedna hrobka guvernéra, postavená na nekropole Qubbet el Hawa po smrti Pepiho II. nápisy, naznačujúce konflikt, ktorý sa objavil medzi politickými frakciami, pričom opisujú sociálne narušenie, občiansku vojnu a nedostatočnú kontrolu zo strany samosprávy.

Podľa Moralesa mohol tento sociálny kolaps urýchliť aj hladomor, ktorý bol vyvolaný suchom. Ďalší nápis v hrobke guvernéra hlásal, že „južná časť krajiny umiera od hladu, takže ľudia tam jedia svoje vlastné deti“ a „celá krajina sa správa ako vyhladovaná kobylka“.  

Hladovanie a nepokoje pravdepodobne spoločne položili základy pre zúrivú bitku, ktorá za sebou zanechala 60 mŕtvych mužov, ktorých následne mumifikovali a pochovali v tej istej hrobke. Keďže viera v posmrtný život postupne chabla…

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65158-mass-grave-ancient-egypt-soldiers.html

Obrázok: hips.hearstapps.com/hmg-prod.s3.amazonaws.com/images/secrets-death-1554718356.png?resize=480:*

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.