6500 rokov staré fragmenty keramiky nájdené v Ekvádore

V lokalite Real Alto na ekvádorskom pobreží sa našli úlomky keramiky, ktoré môžeme datovať do obdobia 4640 – 4460 pred Kr.

6 500 rokov staré fragmenty keramiky z archeologického náleziska Real Alto v údolí Chanduy v ekvádorskej provincii Guayas.

Zdá sa, že fragmenty patria do predtým neznámej kultúry. Predchádzajú ekvádorskej kultúre, jednej z najstarších kultúr s keramikou, ktorá bola zaznamená v Amerike.

„Črepiny sú buď čierne alebo čiernobiele, pričom pochádzajú z misiek a okrúhlych, hrdlových pohárov,“ povedal Dr. Andrey Tabarev z Novosibirského ústavu archeológie a etnografie, ako aj jeho kolegovia z Japonska a Ekvádoru.

„Boli vyrobené z grogu (šamotu) a kameňa, vrátane niektorých veľkých častíc viditeľných na povrchu.“

Hrnčiarstvo fungovalo na ručnej výrobe a založené bolo na spájaní hlinených častí, ktoré boli následne vyhladené bez toho, aby sa z vonkajšej alebo vnútornej strane leštili.

„Zdá sa, že vypálené boli pri nízkej teplote (800-1000 stupňov) a ich vzhľad je typický pre spaľovanie v redukčných podmienkach (obmedzuje sa množstvo kyslíka počas procesu vypaľovania),“ doplnili archeológovia.

„Drsné, geometrické dekorácie boli vyrobené s plytkými, lineárnymi rezmi, ktoré mali nepravidelné okraje, no viditeľné sú tiež odtlačky prstov a rady okrúhlych vpichov.“

Chemické zvyšky nachádzajúce sa na fragmentoch keramiky Real Alto naznačujú, že niektoré nádoby sa používali na varenie.

„Hromadný vznik hrnčiarstva bol akýmsi technickým prielomom spojeným s mnohými aspektmi ľudského života a úrovňou hospodárskeho rozvoja v rôznych častiach sveta,“ uviedol člen tímu Dr. Alexander Popov, riaditeľ Vzdelávacieho a vedeckého múzea FEFU.

„Keramické nádoby patriace do rôznych kultúr sa súčasne vyvíjali, čo potvrdzuje, že naši predkovia sa vyvinuli z hľadiska kultúrnej rozmanitosti.“

„Napriek rôznym vektorom ľudského rozvoja sme sa v technologickom zmysle pohybovali rovnakým smerom.“

Článok bol uverejnený v júni 2019 v časopise Antiquity .

___________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: sci-news.com/archaeology/real-alto-pottery-07434.html

Obrázok: cdnmundo2.img.sputniknews.com/images//108813/88/1088138849.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.