9 podivných faktov o histórii jabĺk

Jablko patrí v súčasnosti  medzi najviac populárne (a zároveň i celkom bežné) ovocie. Deťom ho dávame na desiatu, nechýba na žiadnej ovocnej mise a takmer každá vidiecka rodina má nejakú tú jabloň v záhrade. Táto vitamínová dobrota má ale skutočne kurióznu históriu. Magistra História by chcela predstaviť 9 podivných faktov, ktoré ste o histórii jabĺk pravdepodobne nevedeli. Vezmite si teda jedno pekné jabĺčko do ruky, pochutnajte si na ňom a s rovnakou chuťou si prečítajte aj tento článok. 

jablko

1) Jablko bolo pôvodne „ovocím lesa“ východnej Európy

Plody boli menšie a viac horké oproti tým, ktoré konzumuje dnes. Cestujúci lesom zatúžili ale jesť väčšie a sladšie jablká, a tak sa začal proces výberu. Jadierka sa postupne začali šíriť do celej Európy a na sever do pobaltských regiónov.

2) V kresťanskej tradícii je jablko spojené s Evinou neposlušnosťou

Eva zjedla ovocie zo zakázaného stromu „Poznania dobra a zla“. Naviedla tiež Adama a Boh ich za trest vyhnal z Rajskej záhrady. V texte sa však spomína ovocie, ktoré nebolo označené ako jablko. To do príbehu vložili až umelci.

3) Z každého jadierka jablka nevyrastie strom

Jediný spôsob, ako získať autentický druh jablka je jabloň zaštepiť. Už starí Egypťania vedeli, ako to urobiť. Rovnako aj starí Gréci a Rimania. Kelti tiež vedeli, ako na to, a preto sladké jabĺčka existovali v Británii ešte pred príchodom Rimanov.

4) Kráľovské rodiny vždy milovali jablká

Henrich VII. zaplatil za jednotlivé druhy jabĺk obrovské sumy a Henrich VIII. mal v Kente sad s mnohými rôznymi odrodami. Dokonca si najal francúzskych záhradníkov, aby sa o ne starali. Katarína Veľká milovala odrodu Goldon Pippin natoľko, že si nechala jablká tejto odrody priviesť do svojho paláca v Rusku. Každé jedno jabĺčko bolo zabalené v papieri zo skutočného striebra. Kráľovná Viktória bola tiež fanúšikom jabĺk. Zamilovala si ale najmä pečené jablká. Chytrý viktoriánsky škôlkár Lane pomenoval jednu odrodu „Lane Prince Albert“ a pestuje sa dodnes.

5) Jablká sú spojené s rozprávkami

Hovorí sa, že ak zaspíte v sade, môžete sa prebudiť o niekoľko rokov neskôr. Ak zakopete poklad pod jabloň, nikdy nezhnije a nikto ho nebude môcť nájsť. Jedna Halloweenska tradícia tvrdí, že ak si odhryznete sústo z jablka a nezjete ho, ale vložíte si ho pod vankúš a pôjdete spať, bude sa Vám snívať o Vašej pravej láske. Aj na Slovensku sa s jablkami spájajú určité povery a zvyky. Najznámejšou tradíciou je veštenie z jablka na Vianoce. Ak sa po rozkrojení objaví hviezda, naznačuje zdravie a šťastie. Krížik znamená chorobu a smrť.

6) Obľúbené boli čerstvé, varené i pražené jablká

Taliansky cestovateľ Caraciolli, žijúci v 18. storočí, sa sťažoval, že jediné zrelé plody, ktoré jedol v Británii, boli pečené jablká. Pražené, polovysušené jablká, tzv. „Norfolk Biffin“, spomína aj Charles Dickens ako Vianočnú pochúťku. Viktoriáni však konzumovali oveľa viac ovocia a zeleniny akoby sme si mysleli.

7) Jablká predávali v uliciach veľkých miest pouliční predavači

V angličtine sa používal na pouličných predavačov staromódny výraz „costermongers“. Je odvodený od slova „Costard“, čo bol druh veľkého jablka na varenie. Jablká sa nepredávali na kilá či libry ako dnes, ale na košíky a káry. Lord Shaftesbury, viktoriánsky bojovník za práva detí, sa raz preobliekol za „costermongers“, vybavil sa vozíkom ovocia a zeleniny a sám na sebe si vyskúšal pracovné podmienky.

8) Počas Viktoriánskej éry nastal obrovský nárast odrôd jabĺk

Mnoho rôznych odrôd vyvinuli pomocou štepenia záhradkári na veľkých pánskych majetkoch. Hoci sa o to zaslúžili práve oni, pomenované boli po ich zamestnávateľoch. Príkladmi takýchto pomenovaní odrôd sú napríklad „Lady Henniker“ či „Lord Burleigh“.

9) Viktoriáni študovali jablká

V roku 1854 vznikla „Britská pomologická asociácia“, aby testovala nové odrody ovocia a stanovila ich vhodnosť pre britských pestovateľov. Sekretár tejto asociácie, Robert Hogg, mal v oblasti ovocinárstva veľké znalosti. Vysvetľoval, akými dôležitými sa stali jablká pre všetky aspekty kultúry a kultivácie. Hovoril, že neexistuje žiadne ovocie mierneho podnebia, ktoré by bolo vo všeobecnosti tak vážené, tak intenzívne kultivované, a tak úzko spájané so sociálnymi návykmi ľudského druhu, ako jablko.

____________

Autorka: Ing. Lucia Mičechová

Zdrojhistoryextra.com/feature/food/9-strange-facts-about-history-apples

Obrázok: pixabay.com/static/uploads/photo/2013/06/14/04/27/apple-139266_960_720.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.