900-ročná „Veľká lady“

      V rakve zaliatou vodou bola objavená zachovaná kostra ženy, nazvaná „Veľká lady“. Nález pochádza z hrobky v dedine Tieguai v Číne a predpokladá sa, že je 900 rokov starý.

     Archeológovia, ktorí objavili pozostatky ženy, našli pri nej aj prepracovanú repliku domu a strieborný perlový prívesok, ktorý zobrazoval dvoch drakov. Popis na rakve hovorí, že vo vnútri leží „Veľká lady“. Aj keď jej skutočné meno bolo ťažko rozpoznateľné, vedci uviedli, že by mohlo ísť o Jian.

     Skelet je zachovaný kompletne s nechtami a vlasmi, vyjadrili sa vedci, ktorí nedávno publikovali správu v časopise Chinese Cultural Relics.

     Lady mala na hlave tiež strieborné a zlaté vlasy, na ruke strieborné náramky a na bruchu 83 bronzových mincí. Archeológovia uviedli aj domnienku, že pod jej pravou rukou boli „zongzi“ (tradičné čínske jedlo z lepkavej ryže plnené rôznymi náplňami a zabalené v bambusových listoch), pretože sa tam po nich našli stopy. Na nohách mala táto tajomná žena vyšívané topánky.

     „Veľká lady“ bola pochovaná s množstvom zaujímavých artefaktov vrátane spomínaného modelu dreveného domčeka s nábytkom.

     V rakve sa našiel aj obraz ženy, pravdepodobne „Veľkej lady“, pričom portrét poukazoval na to, že táto dáma nosila rozmanitý odev a viaceré doplnky.

     Kľúčom k rozlúšteniu záhady, z akej doby vlastne táto žena pochádza, má byť 200 bronzových mincí, ktoré sa našli v spodnej časti rakvy. Tie boli razené približne medzi rokmi 713 a 1100 n.l., čo znamená, že lady žila počas dynastie Song, v čase, kedy v Číne prekvitali umenie, veda a kultúra.

Model domčeka

     „Veľká lady“ bola pochovaná s množstvom malých replík, ktoré sa v čínštine nazývajú „minqi“. Jedna z najpozoruhodnejších je dobre zachovaný model domu, ktorý má nádvorie, ako aj tri izby s veľkým priestorom medzi centrálnou plochou a menšími sekundárnymi miestnosťami. Medzi ďalšie zaujímavé nálezy v tomto hrobe patrí 10 ženských figúrok, ktoré majú na tvári masku a hrajú na hudobné nástroje.

     Vedľa hrobu lady sa našiel aj iný hrob. Údajne mal patriť jej rodinnému príslušníkovi a bol taktiež plný zaujímavých artefaktov.

     Obidva hroby boli vykopané v období od júna do septembra 2014 tímom archeológov z administratívnej správy kultúrnych pamiatok v okrese Nanling a provinčného úradu kultúrnych pamiatok a archeológie Anhui. Článok o objave bol publikovaný v čínštine v roku 2016, a to v časopise Wenwu. Iba nedávno bol preložený do angličtiny a publikovaný v časopise Chinese Cultural Relicsjournal. Momentálne je informácia o objave prístupná na viacerých weboch, napríklad na LiveScience.com.

_____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/63826-grand-lady-skeleton-china.html

Obrázkya57.foxnews.com/static.foxnews.com/foxnews.com/content/

uploads/2018/10/1862/1048/Grand-Lady-Coffin.jpg?ve=1&tl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.