ABBA – čo stálo za jej úspechom?

Švédsku skupinu Abba asi nie je potrebné predstavovať. Jej názov bol vytvorený z prvých písmen mien členov A – Agnetha, B – Benny, B – Björn, A – Anni-Frid. Svetovú kariéru započala v roku 1974, keď vyhrala Eurovíziu. Vo Švédsku Abbu poznali už skôr, no po výhre (pričom Švédsko vyhralo prvýkrát v histórii) predali celosvetovo viac ako 380 miliónov albumov a singlov, čím sa zaradili medzi najpredávanejšie kapely všetkých čias. Stali sa prvou inojazyčnou skupinou, ktorá obsadila popredné miesta v amerických a anglických hitparádach. Abba sa rozpadla v roku 1982 a do siene slávy Rock and Rollu bola uvedená 15. marca 2010. Pieseň Waterloo, s ktorou vyhrali Eurovíziu, bola na 50. výročí súťaže vyhlásená za najlepšiu pieseň v histórii Eurovízie.

abba

Za týmto nevídaným úspechom ale stáli obete, ktoré by nedokázal zložiť každý… Je všeobecne známe, že Abbu tvorili dva manželské páry, no všetci mali určité záväzky už pred vznikom skupiny. 

Agnethu podporovala už od detstva celá jej rodina, aby sa mohla stať speváčkou. Mala podporu, zázemie, všetko to, čo sa Fride nedostalo. Agnetha hrávala na klavíri, spievala v kostole, skladala piesne, tancovala. Frida vyrastala len s matkou, pričom jej otcom bol nemecký vojak, a tak ju neznášali všetci v okolí. Aj kvôli tomu sa odsťahovali k starej mame, u ktorej vyrastala. Aj ona však, podobne ako Agnetha, túžila stať sa speváčkou a išla si za tým. Obe mali rodiny, aj keď Frida kvôli skupine opustila manžela a dve deti, ktoré prenechala vo výhradnej starostlivosti ich otca. Agnetha, ktorá bola labilnejšia a slabšia povaha, často trpela depresiami, a tak sa plány skupiny menili len preto, že potrebovala odcestovať za deťmi. Nie nadarmo boli speváčky označované ako „ fire (oheň – Agnetha) and ice (ľad – Frida)“. Manželia Benny a Frida + Agnetha a Björn to teda nemali vždy ľahké.

Páni v skupine vystupovali už dávnejšie ako dvojica Benny & Björn. Manželstvo Agnethy a Björna sa skončilo v roku 1980 (po deviatich rokoch manželstva) a krátko nato (v roku 1981) sa po troch rokoch skončilo aj manželstvo druhej dvojice. Skupina vyhlásila v roku 1982 prestávku, ktorá trvá dodnes.

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: Carl Magnus Palm : Abba – příběh superskupiny, abbasite.com

Obrázok: billboard.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.