Aemilia Lepida – manželka cisára Galbu (jún 68 – január 69)

Kto to bol Galba, celým menom Servius Sulpicius Galba, a ako sa stal rímskym cisárom v júni 68, sme si napísali v predošlom článku Koniec cisára Nera (54-68) a prvá kríza rímskeho cisárstva. V tom čase už mal úctyhodných 71 rokov a bol bezdetný vdovec. Oženil sa len raz za život. Dokonca sa neoženil ani potom ako ovdovel a ostal bezdetný, čo bolo na túto dobu, navyše v tak významnej rodine, neobvyklé. Jeho vyvolenou sa stala Aemilia Lepida, ktorá ale pre historikov ostala pomerne veľkou neznámou.

Čo o nej vieme?

S istotou vieme povedať len to, že bola Galbovou manželkou, ktorá mu porodila dvoch synov. A možno ešte to, že zomrela mladá, rovnako ako jej synovia. Galba ich všetkých prežil o veľa rokov. Jej otcom bol Mannius Aemilius Lepidus. Zastával konzulát v roku 11, spolu so Statiliom Taurom, dedom Neronovej poslednej manželky, a teda Statillie Messaliny. Meno jej matky nepoznáme, hoci vďaka Suetoniovi je známa ako ochrankyňa jej manželstva, ked Agriipina mladšia zatúžila po Galbovi ako manželovi:“ …a nedal (Galba)sa ničím zlákať na ženbu. Nepodarilo sa to ani Agrippine, vdove po Domitiovi, ktorá sa ho po smrti svojho muža usilovala získať všemožným spôsobom ešte vtedy, keď mal Galba ženu a kým ešte neovdovel. Preto ju aj na zhromaždení rímskych matrón Lepidina matka ostra pokarhala, ba dala jej zaucho“ (Suetonius: Galba, 5). Do dejín vstúpila aj Lepidina teta (a zároveň menovkyňa), Aemilia Lepida, sestra jej otca Mammia Aemilia Lepida, ktorá bola zasnúbená s vnukom cisára Augusta Luciom, ale tesne pred sobášom umrel. Vďaka tomuto a aj ďalším vzdialeným príbuzným mala rodina Galbovej manželky blízko k vládnucej dynastii. Ani to však nepomohlo jej tete v kurióznom súdnom spore s jej bývalým manželom. Vykonštruované obvinenia jej exmanžela Publia Sulpicia Qvirínia z cudzoložstva a čarodejníctva cisár Tiberius uznal a poslal ju v roku 20 do exilu.

Príbeh jej synov

Hoci o jej rodine máme záznamov dosť, samotná Aemilia Lepida ostala v histórii známa  len ako manželka budúceho cisára Galbu. Nevieme, kedy sa narodila, ba ani kedy umrela. Z vyššie uvedeného sporu jej matky a Agrippiny mladšej možno usudzovať, že po roku 41 ešte žila. Moderní historici predpokladajú, že dvaja synovia, ktorých spolu mali, a spomína ich Suetonius, sa pravdepodobne volali Gaius  a Servius alebo Galba Minor a Galba Maior. Predpokladaný rok narodenia toho staršieho je rok 25. Bol zasnúbený s nevlastnou sestrou Antoniou Postumou, ale nikdy k svadbe nedošlo. Ich zásnuby sa udiali v roku 48 a keďže sa nestihol oženiť, tak sa dá predpokladať, že v tom roku aj umrel. Jeho mladší brat sa narodil medzi rokmi 25- 30 a prežil svojho brata, pretože bol v roku 58 kvestorom. Ďalej už záznamy o jeho politickej kariére nie sú, zomrel okolo roku 60 slobodný a bezdetný.

Prvá a posledná

Galba a Lepida sa teda museli zobrať pred rokom 25, pričom žila určite do roku 41. Vieme len že zomrela mladá. Isté je, že sa po jej smrti Galba nikdy znovu neoženil. Suetonius v opise Galbovho života naznačuje, že skôr inklinoval k rovnakému pohlaviu. Sú to klebety, ale hypoteticky by to mohol byť dôvod toho, prečo bola Lepida jeho jedinou manželkou, hoci ju o mnoho rokov prežil.

_____________

Autorka: Zuzana Szabóová

Zdroje:

  1. Primárne pramene

SUETONIUS: Gaius Suetonius Tranquillus. De Vita Caesarum In Životopisy rímskych cisárov, prel. Etela Šimovičová. Bratislava: Splok slovenských spisovateľov, 2010, 312 s. ISBN 978-80-8061-427-0.

TACITUS : Publius Cornelius Tacitus. Annales. In Agricola. Anály. Germánia. Histórie, prel. Ján Žigo.  Bratislava : Tatran, 1980, 643 s. nemá ISBN.

  1. Knihy

LIGHTMAN,M – LIGHTMAN,B. A to Z of ancient Greek and Roman women. New York: Facts On File, 2008, 398 s. ISBN  978-0816031122

SVOBODA, Ludvik, kol. autorov. Encyklopedie antiky. Praha: Academia, 1973, 741 s. nemá ISBN.

  1. Internet

Aemilia Lepida [online] Wikipedia, the free encyclopedia. [cit. 2017 03.21.] Dostupné na internete: https://en.wikipedia.org/wiki/Aemilia_Lepida#Aemilia_Lepida_.281st_century.29.2C_wife_of_Galba

Galba [online] Wikipedia, the free encyclopedia. [cit. 2017 03.27.] Dostupné na internete: https://en.wikipedia.org/wiki/Galba

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/Aemilia_Lepida-fia_Claudi.jpg/200px-Aemilia_Lepida-fia_Claudi.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.