Aká je najstaršia fotka na svete?

Najstaršia zachovaná fotografia na svete bola urobená v roku 1826 Josephom Nicephore Niépcem z okna jeho nehnuteľnosti vo francúzskom meste Saint-Loup-de-Varennes.

Na najstaršej zachovalej fotografii na svete len ťažko rozoznáte obraz. Šedohnedá doska obsahuje vytvrdenú živicu a vyzerá rozmazane. V roku 1826 ju vyfotil vynálezca menom Joseph Nicéphore Niépce a zobrazuje pohľad von z „Le Gras“, Niépceho panstva v Saint-Loup-de-Varennes vo Francúzsku.

Niépce už vedel, že keď dá asfalt rozpustený v levanduľovom oleji na cínovú platňu a položí na túto dosku predmet (ako napríklad list zo stromu), pričom ju následne vystaví na slnečné svetlo, asfalt vytvrdne najviac v tých oblastiach, ktoré neboli predmetom pokryté (a boli vystavené najväčšiemu slnečnému žiareniu). Ak potom dosku umyje, nevytvrdený asfalt pod predmetom sa opláchne, čo vytvorí dojem objektu, ktorý ho zakrýval.

Niépce sa podobným spôsobom pokúsil zhotoviť prvú fotografiu. Fotoaparát postavil na jedno okno a nastavil ho na iné okno. Nechal ho tak stáť možno až dva dni. Počas tejto doby použitá živica zatvrdla viac na tých častiach dosky, ktoré boli najviac vystavené slnečnému svetlu, a najmenej na tej ploche dosky, ktorej sa dostalo menej slnečného svetla, teda v časti, ktorá smerovala k budove alebo tmavej časti obzoru. Niépce potom umyl nevytvrdnuté časti dosky, aby vytvoril obraz, ktorý sa však dá len ťažko vidieť. Momentálne je uložená v Harry Ransom Center v Austine v štáte Texas.

Táto „heliografická“ technika, ako ju Niépce nazýval, vytvorila najstaršiu známu fotografiu na svete, ktorej kvalita obrazu však bola zlá a trvalo dlho, kým sa aspoň aký taký obraz vôbec vytvoril. Až keď sa Niépce spojil s iným vynálezcom menom Louis Daguerre, vynašli daguerreotyp, fotografiu, ktorá mala oveľa lepšiu kvalitu obrazu a nevyžadovala taký dlhý čas na vyvolanie. Niépce zomrel v roku 1833 ešte predtým, ako bola technika úplne zdokonalená. Daguerre prácu dokončil s pomocou Niépceho syna Isidora Niépce, pričom nakoniec zistili, že strieborno-jódové platne vystavené ortuťovým výparom dokážu vytvoriť fotografiu už počas niekoľkých minút. Doska s obrazom sa pre stabilizáciu obrazu mohla umiestniť do chloridu sodného.  

Do roku 1838 fotografoval Daguerre fotografie objektov a budov a v roku 1839 jemu a Isidorovi ponúkla francúzska vláda životné dôchodky výmenou za zdieľanie ich techniky fotografovania. Táto technika sa rýchlo rozšírila po celom svete a povzbudila ďalších vynálezcov k objavu nových a stále lepších spôsobov fotografovania.

Napríklad zmeny v použitých chemikáliách na doskách viedli k skráteniu času expozície, čo uľahčovalo fotografovanie ľudí a zachytenie podrobností fotografovanej osoby alebo objektu. Takisto boli vyvinuté techniky, ktoré používali skôr papier než strieborné dosky, čím sa znížili náklady na fotografovanie. Tieto vylepšenia viedli k tomu, že boli fotografi mobilnejší a schopní vyrobiť širokú škálu záberov vrátane záberov zblízka a záberov zozadu.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60410-what-is-the-oldest-photograph.html

Obrázok: laughingsquid.com/wp-content/uploads/2015/03/process2_large.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.