Aké tajomstvá ukrýva Thovtova kniha?

Tajomný text egyptského pôvodu má odhaľovať kúzla aj tajomstvá budúcnosti. V priebehu vekov sa z neho vyvinuli mnohé verzie spojené s tajnými rituálmi, tarotovými kartami či voľnou láskou. Čo presne sa v Thovtovej knihe mohlo nachádzať?

Vplyv knihy v starovekom Grécku a období renesancie

Boh Thovt patril k najvýznamnejším bohom starovekého Egypta. Tradične bol zobrazovaný s ľudským telom a hlavou vtáka ibisa. Ako tajomník egyptských bohov zaznamenával ich rozhodnutia a postupne začal byť vnímaný ako boh múdrosti (podľa niektorých verzií tiež liečiteľstva a mágie). Legenda hovorí  tom, že Thovt svoje kúzla zhromaždil v knihe, ktorú dal ľuďom a ktorá mala priniesť svojim čitateľom neuveriteľné schopnosti, ako napríklad komunikovať s bohmi a zvieratami alebo získať prístup k posmrtnému životu.

Po dobytí Egypta antickým Gréckom v rokoch 332-331 p. n. l., egyptské náboženstvo a kultúra na Grékov veľmi zapôsobili. Boha Thovta spojili s gréckym bohom Hermesom a na základe Thovtovej knihy vytvorili Corpus hermeticum s výrazným gréckym vplyvom. Postupom času sa pôvodná egyptská verzia stratila a nahradila ju grécka, z ktorej slov vychádzali aj antickí Rimania až do prijatia kresťanstva v 4. storočí nášho letopočtu.

Záujem o múdrosť starovekému sveta sa znovu vrátil na výslnie až v priebehu 15. storočia s rozkvetom renesancie a humanizmu, kedy bola grécka interpretácia Thovtovej knihy preložená do latinčiny. Počas reformácie bol lákavý náhľad knihy na človeka, ktorý už nebol padlým stvorením vyhnaným z raja, ale osobou s postavením v rámci stvorenia, ktorá sa snažila vyrovnať schopnostiam bohov a týmto spôsobom vytvoriť lepší svet. Kniha Thovtova vo svojom gréckom podaní tak ponúka nový pohľad na miesto človeka na Zemi, hoci nebolo jasné do akej miery sa stotožňovala s pôvodným egyptským textom.

Thovtova kniha v tarote a nových hnutiach

V 18. storočí zaujalo dielo prvých anglických slobodomurárov, ktorí cítili úctu k starovekému svetu a prijali od egyptskej kultúry symbol pyramídy. V gréckej knihe sa inšpirovali rituálom znovuzrodenia, ktorý zahrnuli do svojho iniciačného obradu. O staroveký Egypt sa zaujímal aj francúzsko-švajčiarsky spisovateľ a okultista Antoine Court de Gébelin (1725-1784), ktorý bol presvedčený, že originálna Thovtova kniha je zamaskovaná v tarotových kartách, obľúbenej zábave 18. storočia. Obrázky na kartách mu pripomínali egyptské hieroglyfy a aj slovo tarot vraj pochádzalo z Egypta.

Hieroglyfy zatiaľ v tom čase neboli rozlúštené a tak sa táto teória nedala potvrdiť, napriek tomu sa však stala veľmi populárnou. Vychádzal z nej napríklad francúzsky spiritualista Jean-Baptiste Alliette (1738-1791), ktorý vytvoril vlastnú verziu Thovtovej knihy a tarotových kariet zvaných Etteilla. Karty podľa jeho názoru dýchali egyptskou atmosférou, reprezentovali starovekú múdrosť a dali sa využívať pre predpovedanie budúcnosti.

S novým podaním Thovtovej knihy prišiel neskôr v roku 1904 britský okultista Aleister Crowley (1875-1947), jeden z popredných členov spoločnosti Hermetický rád Zlatého úsvitu. Podľa vlastného rozprávania mal v Káhire vízie, počas ktorých mu záhadná bytosť diktovala správu od boha Thovta, na základe ktorej vytvoril Knihu zákona. Vychádzala z idey, že ľudia nepotrebujú ústrednú bytosť pre smerovanie, dokážu si nájsť vlastný smer a že majú konať svoju vôľu, ktorá sa stane zákonom.

Crowleyho dielo kládlo dôraz na sexuálnu mágiu a stalo sa základom pre vznik duchovného hnutia Theléma, ktorého členovia praktizovali voľnú lásku a užívali návykové látky. Koncom života zhrnul Crowley svoje myšlienky do novej sady kariet a jeho odkaz následne prebrala populárna kultúra 60. rokov 20. storočia. Postupom času začali ľudia preberať rôzne prvky z viacerých verzií Thovtovej knihy podľa toho, ako im vyhovovali. Z gréckej pochádzala idea čistejšieho a spirituálnejšieho veku, kým Crowley prispel drogami či voľnou láskou a jednotlivé verzie sú tak odlišnou interpretáciou pôvodnej egyptskej práce.

Dnešný náhľad na Thovtovu knihu a jej interpretácie

S pomocou trojjazyčnej Rosettskej dosky sa egytpské hieroglyfy v polovici 19. storočia podarilo rozlúštiť a egyptológovia nachádzali na papyrusoch odkazy na boha Thovta a jeho mágiu. Popisované sú však procesy, ktoré dnes už za kúzla nepovažujeme, ako je striedanie dňa a noci, zmena ročných období alebo choroby, ktorých presná príčina bola vtedajším ľuďom neznáma. Išlo tak o snahu pochopiť svet a na papyrusoch sa nachádzali odkazy na obranu pred bežnými hrozbami, teda skôr modlitby alebo varovania ako reálna mágia.

Neskoršie interpretácie Thovtovej knihy popisujúce mágiu a nadprirodzené sily sú tak skôr zavádzajúce. Odborníci sa domnievajú, že grécky text obsahoval niektoré pôvodné egyptské myšlienky, ktoré neskôr prevzala renesancia či slobodomurári. Žiadny papyrus však neodkazuje na tarotové karty, symboly na nich zobrazené alebo sexuálnu promiskuitu podľa Crowleyho. Je tiež možné, že Thovtova kniha nikdy neexistovala ako jeden fyzický predmet, ale išlo o celú zbierku staroegyptskej literatúry s náboženskou tematikou.

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny seriál Lovci záhad (Pátrání po Knize kouzel E08)

Obrázok: ancient-code.com/wp-content/uploads/2017/11/he_who_balances_by_hbruton.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.