Ako by vyzeral svet pod nemeckou nadvládou?

Aj keď o druhej svetovej vojne už bolo toho veľa napísaného a natočeného, stále vznikajú unikátne diela  na tu tému. Napríklad minulý rok vznikol vo Veľkej Británii dokumentárny seriál Nazi Victory: The Post-War Plan (Hitlerova ríša – Povojnový Plán).

Druhá svetová vojna začala v roku 1939 a trvala približne 6 rokov. V prípade, že ju vyhrajú Nemci, plánovali Európu, a vlastne aj celý svet, kompletne pretvoriť. Mnoho obyvateľov malo zomrieť, niektoré mestá mali prestať existovať (napr. Varšava, Moskva) a nacistická ideológia mala riadiť každý aspekt života bežných spoluobčanov.

Celý seriál má 6 častí. Na základe toho, čo už Nemci robili, sa snaží načrtnúť, ako by mohol vyzerať svet pod ich nadvládou. V prvej časti sa dozvieme, ako by to mohlo asi byť, ak by bola dobytá Veľká Británia. Dá sa to vyvodiť pomerne hodnoverne, keďže jedno britské územie zažilo nacistickú nadvládu (Normanské ostrovy). V ďalších sa tvorcovia pozrú na nemecké plány prestavať Berlín na nové mesto Germánia a snahu Nemcov preniknúť do USA. V druhej polovici seriálu sa rozoberajú pomery vo vnútri Nemecka – na snahu organizovať voľný čas bežných ľudí podľa nacistických predstáv, začiatky Volkswagenu, výstavbu diaľnic atď.

Vážnejšiu výhradu prakticky nemám, ak by len toľko, že občas sú fakty prezentované trochu suchým spôsobom, čo môže bežného diváka nudiť.

Každopádne, autori si zaslúžia veľkú pochvalu. Seriál určite zaujme aj vás.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázky: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Hitler_portrait_crop.jpg

image.stern.de/6782388/16×9-940-529/75b09744cd91e0987368441f8206905d/RO/adolf-hitler-quer.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.