Ako chodia na rande aristokrati?

laskaByť príslušníkom niektorej z aristokratických rodín nie je vo všetkých činnostiach jednoduché. Iste, na vidieku, v meste i v hornej snemovni máte obrovskú prestíž, do roku 1848 ste neplatili dane a možno ani netušíte, aký veľký majetok vlastne máte, o vplyve na každodenné dianie nehovoriac. Čo však robiť vo chvíli, ak si potrebujete nájsť ženu?

Dobrá manželka sa nehľadá len z lásky, ani z pocitu samoty. Skutočne dobrá manželka vám porodí syna a pokiaľ to s vašimi financiami ide dolu vodou, kvalitný sobáš s nevestou, respektíve s jej nemalým venom, môže natrvalo vyriešiť finančné problémy. To všetko ste ako malý aristokrat pravdepodobne počuli. Teória je jedna vec, prax je však druhá. Pokojne ste sa mohli zaľúbiť do herečky s pochybnou minulosťou, do ženy, ktorá vášmu postaveniu nesiaha ani po členky, veľakrát aj do prostitútky (srdcu predsa nerozkážete). V takom prípade sa vám nedostáva len pocitu hanby od vlastnej rodiny a posmechu od priateľov, ale pohrávate sa s takzvaným morganatickým (teda spoločensky nerovným) sobášom, ktorý môže skončiť vydedením. Spomeňme si na následníka trónu Františka Ferdinanda. Jeho manželka Žofia Chotková by pre kohokoľvek iného bola rovná, alebo aj oveľa vyššie postavená žena. Pre následníka trónu to však nebola dostatočne dobrá partia. Výsledok? Deti z tohto manželstva by nikdy nemohli byť následníkmi Rakúsko-Uhorského trónu.

Ale priveďme situáciu do ešte väčších extrémov. Povedzme, že ste rozhodnutý hľadať si ženu spoločensky rovnú, ideálne nejakú, ktorá je na pomyselnom rebríčku ešte vyššie. V prípade, že ste barónom, a teda sa pohybujete niekde medzi aristokraciou a „obyčajnou šľachtou“, vaše šance na dobrý sobáš sú pomerne vysoké. Dobrú barónku nájdete v každom väčšom meste a ak máte šťastie na to, že si taká ešte nenašla dobrého partnera, môžete s použitím šarmu zapôsobiť na ňu a hlavne na jej rodičov. Môžete sa spoľahnúť na to, že cestu vám už pred vami vydláždili iní baróni, ktorí sa prišli uchádzať o ruku vašej vyvolenej. Ich chyby neradno opakovať a pri pytačkách je nutné dať žene najavo, že ste si ju skutočne vybrali pre jej krásne kučeravé vlasy a guľaté hnedé oči, nie pre zlatky jej otca (hoci vaša rodinná pokladnica zíva prázdnotou). Dlhé romániky nie sú prípustné. Pár mesiacov spoznávania sa a rýchlo pred oltár. Strácať čas dlhým nemanželským stretávaním nemá veľký zmysel a riskovať, že city vašej mladej barónky opadnú sa predsa neoplatí. Ak sa vo vašom okolí vhodná partnerka nenájde, určite sa nájde v susednej župe, prípadne v susednej korunnej krajine, všetko závisí na vašej šikovnosti a jazykovej zdatnosti.

Čím vyššie sa na tomto spoločenskom rebríčku nachádzate, tým ťažšie je nájsť si vhodnú partnerku. Ale nič nepreskakujme, povedzme, že ste gróf. To už je naozaj vysoká aristokracia a grófskych rodín po našej monarchii nenájdeme až toľko ako barónskych. Človeka by pri hľadaní tej pravej ženy zabolela hlava. Nehovoriac o tom, ak vám ten „prekliaty život“ doprial, a z vás sa stal vojvoda, arcivojvoda, prípadne samotný následník trónu. Žiadna slobodná grófka sa vo vašom okolí nenachádza, tobôž nie arcivojvodkyňa (tých by ste spočítali na prstoch rúk), ale vy žiaden morganatický sobáš nechcete, čo robiť? Netreba zúfať, ale radšej si nájsť aktuálne vydanie takzvaného Gothajského almanachu. Pýtate sa, čo je to? Táto mimoriadne užitočná kniha začala vychádzať už v druhej polovici osemnásteho storočia v saskom meste Gotha. Akému múdremu a prezieravému mužovi táto myšlienka napadla? Vo vašej situácii by ste mu darovali aj ročný výnos z niektorého panstva, ale netreba byť príliš štedrý. V tejto knihe sa totižto nachádzajú genealogické informácie o všetkých panovníckych rodinách a rodinách vysokej šľachty, ako aj rytierov, grófov a barónov. Kde inde hľadať nádejnú nevestu, ak nie na tomto predchodcovi sociálnej siete. Stačilo len so zápalom sledovať, v ktorej rodine je slobodná mladá žena, u ktorej by ste sa mohli uchádzať za jej nastávajúceho. Tento spôsob spoznávania pretrval neuveriteľne dlho, do roku 1944.

Všetko bolo perfektné, až na jednu maličkú nedokonalosť – neboli tam fotografie, samozrejme. Ale čo tam po tom, hlavné je, že bola z dobrej a bohatej rodiny. Ak ste boli na skutočnej špičke spoločenskej elity tohto obdobia, veľakrát ste ani nemali na výber. Z celej Európy ste mali dve, možno tri vyhovujúce kandidátky. Vyberať si podľa krásy sa mnohokrát nedalo a tak ste sa museli uspokojiť aj s manželkou, ktorá sa vám celkom nepáčila. Aj tak však máte šťastie, že s vašou ponukou na sobáš súhlasila. Ak by nie, mali by ste vážny problém s tým, komu vlastne odkážete svoj majetok a s kým prežijete zvyšok svojho pozemského života. Ťažký je život aristokrata. Teda vo výbere partnerky.

O čo ťažšie to však majú vydajachtivé ženy, ktoré si vyberať nemôžu…

____________

Autor: Bc. Jozef Voříšek

Obrázok: cdn.psychologytoday.com/sites/default/files/styles/article-inline-half/public/

blogs/53191/2011/02/55159-46157.jpg?itok=X2zPzvNx

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.