Ako začali Vikingovia celosvetovo distribuovať svoje kone

Niektoré kone majú zvláštny pohyb, ktorý je pre jazdca oveľa pohodlnejší než krok, klus a cval. Štúdie medzinárodného výskumného tímu pod vedením Leibniz Institute for ZOO and Wildlife (IZW) v Berlíne odhalili, že takýto typ koňa vznikol s najväčšou pravdepodobnosťou v 9. storočí v stredovekom Anglicku. Odtiaľ si ich Vikingovia odviezli na Island a neskôr ich rozšírili po celej Európe a Ázii. Tieto závery boli publikované v jednom z vydaní časopisu „Current Biology“.

vikingovia-a-kone

Chôdza, klus a cval sú chody, ktoré zvládnu všetky kone. Avšak jazdci, ktorí chcú vo svojom sedle sedieť oveľa pohodlnejšie, zatiaľ čo zvládnu aj dlhé cesty, ocenia prospešnosť práve takýchto koní. Sú schopné vykonávať špeciálne chody, rovnako ako kráčať alebo stimulovať krok, ktorý je typický pre islandské kone a umožňuje hladšiu jazdu. Zodpovedná za túto schopnosť je mutácia v géne DMRT3, čo preukázala práve nedávna štúdia s viac ako 4000 koňmi z rôznych plemien. Skúmanie histórie týchto koní zaviedlo vedcov až do obdobia 6000 rokov pnl, pričom sa genóm udržal až do stredoveku (11. storočie). Zistená mutácia sa objavuje vo vzorkách z dvoch anglických druhov koní z rokov 850 – 900 nl, no častejšie u islandských koní z obdobia 9. – 11. storočia. Kone existovali na Islande od roku 870 pnl. Žiaden iný európsky, škandinávsky či ázijský kôň z rovnakého obdobia túto mutáciu pre alternatívne chody nevykazuje.

Je nepravdepodobné, že sa anglická a islandská populácia koní vyvíjala nezávisle od seba v tak krátkom čase. Oveľa pravdepodobnejšie je, že prvé kone dovážané na Island už mutáciu pre alternatívne chody mali. Vikingovia poznali hodnotu takýchto koní a prednostne si ich aj vyberali. Položili tak základy pre ich celosvetovú distribúciu. Historické ságy tiež naznačujú, že islandské kone vykazovali schopnosť alternatívnych chodov už vo veľmi ranom štádiu. Hoci pôvod islandského koňa nie je celkom vyriešený, všeobecne sa predpokladá, že prišli na ostrov spolu s Vikingami. Avšak, mutácia sa nenašla u škandinávskych koní 9. storočia, čo znamená, že v tomto období dovážali na Island kone aj z iných regiónov.

Historické záznamy uvádzajú, že Vikingovia opakovane drancovali Britské ostrovy a dobyli aj oblasť dnešného Yorkshire, čo je oblasť, z ktorej tieto historické kone pochádzajú. Aj vzhľadom k tejto skutočnosti je pravdepodobné, že práve tu sa Vikingovia prvýkrát stretli so „svojimi“ koňmi a prepravovali ich na Island. Vysoká frekvencia mutácií u skorých islandských koní naznačuje, že islandskí osadníci chovali prednostne práve tieto špecializované kone – zrejme sa ukázalo, že pohodlné chody týchto koní sú obzvlášť vhodné pre dlhé cestovanie na diaľku cez nerovný terén.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj:

ancient-origins.net/news-history-archaeology/how-vikings-started-worldwide-distribution-gaited-horses-006434

Obrázok: s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/c3/d8/bc/

c3d8bcb13aeb1edb7635815313def05f.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.