Aktívna Elena Maróthy-Šoltésová

Elena Maróthy-Šoltésová (* 6. január 1885, Krupina – †11. február 1939, Martin) patrí medzi najvýznamnejšie slovenské ženy. Bola slovenskou prozaičkou, redaktorkou a publicistkou, ktorá  sa nebála bojovať za lepšie podmienky pre ženy na našom území. Magistra História si chce týmto článkom uctiť jej pamiatku. 

elenaŠoltésová sa celý život venovala samovzdelávaniu, a to aj napriek tomu, že v čase, kedy žila, to nebolo bežné. Dievčatá končili so základným štúdiom už v štrnástich rokoch. Potom sa pripravovali na rodinný život a s ním spojené aktivity.

V roku 1874 došlo k zrušeniu slovenských gymnázií, napriek nepriaznivým podmienkam sa národne orientovaná Šoltésová zúčastnila na matičnom zhromaždení. Išlo o posledné zhromaždenie pred zatvorením Matice slovenskej.

Meno Šoltésovej sa spája predovšetkým so ženským spolkom Živena, v rokoch 1894 až 1927 bola jeho predsedníčkou. Význam Živeny spočíva i v tom, že po zrušení Matice slovenskej bola jediným celonárodným kultúrnym spolkom na Slovensku. Šoltésová (spolu s Teréziou Vansovou) založila časopisy Dennica či Letopisy Živeny.

Vďaka úsiliu Šoltésovej bol v roku 1910 založený spolok Lipa. Jeho hlavnou aktivitou bolo zabezpečenie práce pre ľudové vyšívačky a následný odpredaj ich výrobkov. 

V roku 1919 sa jej podarilo (ako prvej na našom území) otvoriť prvú slovenskú vyššiu školu pre ženské povolania. 

Popri aktivitách venovaným ženám nezabúdala ani na literárnu činnosť. Jej kniha Moje deti je vyznaním materinskej lásky a patrí medzi top diela slovenskej literatúry.

Šoltésovej sa svojou všestrannou činnosťou podarilo dosiahnuť úspechy vo viacerých smeroch, predovšetkým je jej meno spájané s vedením slovenského ženského hnutia.

________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: cas.sk, wikipedia.org

Obrázok: zssd-mt.edu.sk/spisovatelia/foto/esol.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.