Aký bol život Ladislava Pohrobka

Život Ladislava Pohrobka sa nezačal práve najšťastnejšie, pretože sa narodil 22. februára 1440, štyri mesiace po smrti svojho otca (preto dostal prezývku „Pohrobok„), uhorského a českého kráľa Albrechta Habsburského. V žilách mu prúdila krv mnohých veľmi významných panovníckych rodov, jeho predkami boli cisári, králi, vojvodovia… No na tomto svete veľmi dlho nepobudol, teda toho ani veľa nestihol. Jedinou vecou, ktorou sa Ladislav Pohrobok preslávil v dejinách habsburského rodu, bola jeho nečakaná smrť.

Život plný kuriozít

Matka Ladislava Pohrobka, Alžbeta Luxemburská, túžila po tom, aby sa jej syn stal kráľom. Dobre vedela, že nebol jediným uchádzačom o svätoštefanskú korunu, preto ešte pred pôrodom dala prostredníctvom svojej komornej Heleny Kottannerovej ukradnúť korunu z Višegrádu.

Ďalšou kuriozitou v živote Ladislava bola jeho korunovácia v čase, keď mal dva mesiace. Opäť v tom mala prsty jeho matka. Okrem korunovácie dvojmesačného dojčaťa v Stoličnom Belehrade nasledovalo pasovanie na rytiera. Fraška však pokračovala ďalej, keď ostrihomský arcibiskup pomazal dieťa svätým olejom, položil ho na zlaté rúcho a na hlavu mu nasadil zlatú korunu. Záverečnú bodku za celou šarádou urobila znovu jeho matka, keď ho v rukách vyniesla na piedestál, kde mu zlatú korunu na hlave musel pridržiavať gróf Celjský až dovtedy, kým sa chrám neprestal ozývať slávnostným chorálom. Vďaka tejto korunovácii získal ďalšie kuriózne prvenstvo – stal sa z neho najmladší korunovaný panovník v kráľovstve svätého Štefana. Po dvoch mesiacoch si však vyslúžil to, že uhorské stavy vyhlásili jeho korunováciu za neplatnú a za kráľa bol zvolený Vladislav Jagelovský. Do dejín tak vstúpil aj ako najmladší zosadený uhorský kráľ.  

ladislavBábka v rukách druhých

Ladislavova matka zomrela, keď mal iba tri roky, a tak sa dostal na dvor rímskeho kráľa Fridricha
III. Nikto nemal záujem na tom, aby z neho vychovali silného panovníka a aby sa jedného dňa skutočne ujal moci. Šľachte vyhovoval slabý panovník, ktorý by neohrozoval jej rozpínavosť. 

Jeden deň v koži Ladislava Pohrobka

Ladislavov denný režim bol upravený tak, aby sa nenudil a namiesto kráľovských povinností túžil po rozptýlení a svetských radovánkach. Už od rána mu služobníctvo servírovalo grécke víno a sladené orechy. Po omši ho v jeho komnate očakával prestretý stôl, na ktorom nesmela chýbať pečená hydina a uhorské vína. Na obed si Ladislav mohol vždy vyberať minimálne z trinástich druhov jedál a samozrejme nesmeli chýbať šašovia, speváčky a tanečnice. Po obede kráľ odpočíval. Keď sa prebudil, čakalo ho silné víno, ktoré len umocnilo jeho túžbu vydať sa za ďalšími rozkošami a navštíviť pôvabné dámy. Po návrate nesmela chýbať honosná večera a samozrejme víno.

Je veľmi pravdepodobné, že sa Ladislav Pohrobok o politiku vôbec nezaujímal a s najväčšou pravdepodobnosťou jej ani nerozumel, preto mal svojich správcov.

Predčasná smrť

Ladislav Pohrobok žil ako bonviván. Bol mladý, mal celý život pred sebou, dokonca si vyhliadol aj nevestu, dcéru Karola VII., Magdalénu. Lenže čo by to bol za život, ak by nás neprekvapil a nepriniesol so sebou zmenu?

Podľa prameňov vypukla u Ladislava Pohrobka choroba, stalo sa tak v nedeľu 20. novembra 1457. Objavili sa u neho mimoriadne vážne príznaky – zdurené lymfatické uzliny v slabinách. Príznaky sa aj napriek liečbe zhoršovali, a tak Ladislav Pohrobok opustil tento svet 23. novembra 1457. Mal vtedy iba sedemnásť rokov. Zomrel na chorobu, o ktorej vtedajší lekári nemali ani potuchy. Bola to jedna z foriem leukémie, pri ktorej dochádza k zdureniu lymfatických uzlín a pred smrťou môžu na tele vzniknúť krvné výrony v podobe tmavých škvŕn. Smrť nastáva buď krvácaním do mozgu, alebo zlyhaním srdcovej činnosti. V prípade Ladislava Pohrobka šlo o zlyhanie srdca. Aj takýto bol koniec života jedného z Habsburgovcov, života krátkeho, ale plného kuriozít. 

Autorka: Daniela Čižmárová

Zdroj: Perniš, Jaroslav. Tajomstvo jednej predčasnej smrti. In Historická revue. ISSN I335-6550, vol. XXI, no.2, s. 18-25

Obrázok: upload.wikimedia.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.