Aký je môj názor na knihu od Tatiany Mackovej Milica a knieža

     Milí čitatelia magazínu Magistra História, dnes by som vám rád predstavil knihu od Tatiany Mackovej, ktorá má názov Milica a knieža (vydavateľstvo Artis Omnis, 2014). Príbeh je situovaný okolo kultovej historickej postavy, ktorú iste každý jeden z vás dobre pozná. Hneď na úvod prezradím, že sa jedná o Sama.

     Kráľ Chlotar, vládca Franskej ríše, si svoj trón a moc získal intrigami a krviprelievaním. Teraz však jeho postavenie a silu ohrozujú susedné ríše. Najmä Avari a Byzancia predstavujú veľké riziko. Kráľ sa tak nadčasovo rozhodne posilniť Slovanov, bojujúcich s Avarmi, aby ich jednak spoločne oslabili, ale hlavne, aby vytvorili silnú nárazníkovú zónu na východnej hranici. Na túto úlohu sa dokonale hodí jediný mužský potomok jeho brata, ktorého kráľ ušetril a zveril do výchovy „barbarom“ vo svojej ríši. Mladý Samo tak pozná reč, zvyky a mentalitu ľudí, ktorým má doniesť nové, no najmä kvalitné zbrane. A hoci je sprvoti prekvapený, nakoľko vôbec nevedel o svojom kráľovskom pôvode, rozhodne sa túto úlohu prijať.

     Knieža Velič je jeden z mála slovanských vládcov, ktorí sa rozhodli postaviť avarským utláčateľom na odpor. Kruté boje ho však stoja veľa síl a bojovníkov. Veľkým problémom je nekvalitná výzbroj, a tak príjme zásielku zbraní od záhadného kupca z Franskej ríše s veľkým nadšením, zároveň však aj údivom. Ten sa ešte viac prehĺbi, keď sa tento cudzinec rozhodne so svojou družinou pripojiť k útoku na avarský tábor. V bitke sa ukáže ako veľký hrdina, čím si získa srdcia viacerých Slovanov. On však túži iba po jednom, po láske Veličovej krásnej sestry Milice. A aký by to bol romantický príbeh, keby mu ona svoju lásku neopätovala? Avšak ľudské šťastie je vrtkavé. Samo s Milicou oň budú musieť tvrdo bojovať. Jednak preto, že pomsta avarského vodcu nenechá na seba dlho čakať, no najmä Slovania majú medzi sebou zradcu.

     Úvod knihy pôsobí ako veľké lákadlo. Krátka bojová scéna, kde autorka ukáže, že aj ako príslušníčka jemnejšieho pohlavia, má správny cit pre opis akcie. Tento svoj talent dokáže tiež v nasledujúcich podobne zameraných scénach. Jej najväčšia sila však podľa mňa spočíva v pasáží, ktorá nasleduje hneď za úvodom. Ocitneme sa priamo na dvore kráľa Chlotara, kde máme možnosť vidieť, ako spriada svoje diabolské, avšak diplomaticky takmer dokonalé plány. Práve jeho „šachovanie“ mimo bojového poľa ma na celej knihe najviac zaujalo. Určite sa jedná samo o sebe o atraktívnu tematiku (veď intrigy sú takmer v každom historickom diele), autorka k nej ale pristúpila nanajvýš racionálne a realisticky. A tak, aj keď nám kráľ Chlotar ako postava možno sympatický nie je, pri jeho úvahách s ním musíme súhlasiť.

     Skôr ako som sa pustil do čítania, prepadla ma obava, či zvládnem historickú romancu. Avšak, moje zmiešané pocity určite neboli na mieste, nakoľko kniha ani raz neskĺzla v tomto smere do prvoplánovosti či gýču. Skôr by som poznamenal, že si autorka zvolila zlatú strednú cestu. Má čo ponúknuť milovníkom romantiky, no pre tých, čo ju nemusia, bude naservírovaná v znesiteľnom množstve. Osobne určite oceňujem zmysel pre humor a niekoľko skutočne podarených vtipov, ktoré autorka včlenila do dialógov. Teda určite, knižka má veľmi veľa pozitív.

     Ak by som mal predsa len prejsť k nejakým tým slabinám, v prvom rade mi kniha Milica a knieža pripadá ako film, ktorý má perfektný scenár, avšak pre škrty v rozpočte sa musí veľa materiálu vyškrtať. Na jednej strane je pravdou, že príbeh má spád od začiatku do konca, čím budete chcieť knihu odložiť len v prípade, keď naozaj musíte. Na strane druhej mi ale prišiel príbeh príliš uponáhľaný. Samo hneď súhlasil s výpravou, hneď mu Slovania uverili, hneď sa s Milicou zamilovali, hneď… Samotné udalosti v deji určite nevadia, len by som čakal, že v realite sa podobné veci neudejú v priebehu hodín. A pritom si myslím, že by úplne stačilo naznačiť jednou vetou na začiatku odstavca niečo na tento štýl: „Samo bol medzi Slovanmi už tri týždne…“ V princípe sa ale nejedná o nič katastrofické, resp. o nič také, čo by vám pokazilo dojem z knihy. Čo mi však viacej klalo oči, tak to bola v mnohých prípadoch šablónovitosť. Pozitívne postavy boli vyslovene pozitívne, bez nejakých hlbších charakteristík a aj horších vlastností. Obzvlášť pri Slovanoch, pri nich sa našla iba jedna negatívna postava, a ešte aj tá mala v podstate pochopiteľný dôvod na svoje chovanie. Najviac však vyniká Samo, ktorý bol taký dokonalý muž, že sa nečudujem, že sa stal vládcom Slovanov.

     V každom prípade, pozitíva vo veľkej miere prevyšujú negatíva, a tak máme možnosť čítať skvelú, pútavú knihu, ktorá sa venuje síce medzi Slovákmi obľúbenej, ale málo známej historickej epoche nášho národa. Taktiež nemožno opomenúť rozprávačský a autorský talent spisovateľky. Suma sumárum, kniha si určite zaslúži vašu pozornosť. Má totižto toho veľa na ponúknutie.

____________

Knihu hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázky: artisomnis.sk/wp-content/uploads/2016/12/Milica_knieza.png

upsctoday.com/wp-content/uploads/2018/05/books.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.