Al Capone – čo ste o ňom možno nevedeli

Počas americkej prohibície stál Al Capone na čele chicagského kriminálneho impéria, ktoré každoročne zhrablo milióny dolárov z pašeráctva, hazardu a ďalších nedovolených aktivít. Čítajte ďalej magazín Magistra História a dozviete sa niekoľko zaujímavostí zo života jedného z najslávnejších mafiánov.

al capone

Al Capone bol členom pouličného gangu už ako dieťa

Alphonso (Al) Capone sa narodil 17. 1. 1899 v New Yorku ako štvrté dieťa z deviatich. Jeho rodičia boli imigranti z Angri (Taliansko). Malý Al bol členom pouličného gangu už ako chlapec. Neskôr sa pripojil k „Five Points Gangu“ v Manhattane, kde pracoval ako barman u gangstra Frankieho Yale. V roku 1918 si vzal za ženu Mae Coughlin, s ktorou mal jedno dieťa. V roku 1920 sa presťahoval do Chicaga. Jedna historka hovorí, že sa tam skrýval po tom, čo vážne zranil člena konkurenčného gangu. Iné historky zas hovoria, že tam šiel za Johnnym Torrie, bývalým brooklynskym gangstrom.

Al Capone nenávidel svoju prezývku

Po tom, čo Al Capone napadol v bare, kde pracoval, zákazníčku, jej brat sa rozhodol pre odplatu. Napadol Al Caponeho a po tomto útoku mu ostali na tvári tri nepekné jazvy. Tieto jazvy sa snažil zakrývať, dokonca si vymyslel, že to je zranenie z vojny, aj keď Capone v armáde nikdy neslúžil. Médiami bol prezývaný „Scarface“, čiže „Zjazvená tvár“, čo mu nesmierne vadilo. Ostatní kriminálnici ho prezývali „Big Fellow“, teda „Veľký chlapík“ a najbližší priatelia Snorky, čo malo vyzdvihnúť Caponeho ako úspešného muža.

Caponeho gang zarobil ročne viac ako 100 miliónov dolárov

Po príchode do Chicaga pracoval Capone pre Torria, ktorý bol súčasťou kriminálnej siete vedenej Big Jimom Colosimom. Colosimo bol, pravdepodobne, na objednávku Torria zabitý. Johnny Torrie následne prevzal jeho funkciu a z Caponeho spravil svojho pobočníka. V januári 1925 bol Torrio postrelený, útok síce prežil, no stiahol sa zo Chicaga a 26-ročný Capone ho nahradil. Al Capone sa rozhodol byť najväčším americkým gangstrom. Niektoré odhady uvádzajú, že ročne jeho gang zarobil až 100 miliónov dolárov z pašeráctva, hazardných hier, prostitúcie a z výpalníctva.

Caponemu boli dokázané daňové podvody, vraždy nie

Aj napriek tomu, že Al Capone riadil zločinecké impérium a objednal si vraždy množstva svojich nepriateľov, šikovne sa vyhýbal obžalobám podplácaním polície, verejných činiteľov, ale aj zastrašovaním svedkov. Šéf chicagského podsvetia bol prvýkrát usvedčený a odsúdený v máji 1929 za držanie zbrane. Svoj trest si odpykal a v marci 1930 bol prepustený na slobodu. Neskôr bol obvinený z daňových únikov. Caponemu sa črtala dohoda, podľa ktorej, ak by priznal vinu, odsúdili by ho len na dva a pól roka väzenia, no sudca s touto dohodou nesúhlasil. Capone tak stiahol svoje priznanie a prípad šiel pred súd. Keďže vyšlo najavo, že porotcom boli ponúkané úplatky, sudca ich vymenil. V októbri 1931 uznali Caponeho vinným v piatich z viac než 20 bodov obžaloby. Okrem 11 rokov za mrežami musel zaplatiť pokutu 50-tisíc dolárov, čo bol dovtedy najprísnejší trest za daňové podvody.

Al Capone patril medzi prvých federálnych väzňov v Alcatraze

V máji 1932 si 33-ročný Al Capone začal odpykávať svoj trest vo väznici v Atlante. V auguste 1934 bol spolu so spoluväzňami transportovaný do novootvorenej federálnej väznice na ostrove Alcatraz. Do Alcatrazu boli posielaní agresívni a problémoví kriminálnici. Capone však nebol problémovým väzňom, a preto je pravdepodobné, že tam bol poslaný len na vytvorenie publicity pre nové zariadenie.

Ešte v Atlante diagnostikovali Caponemu syfilis. V Alcatraze sa ochorenie začalo prejavovať okrem iného  aj demenciou. Keďže sa mu príznaky zhoršovali, lekári ho liečili injekciami obsahujúcimi maláriu, a to v nádeji, že tá by mohla odstrániť syfilis. Liečba sa mu stala takmer osudnou. V januári 1939 ho prepustili z Alcatrazu a premiestnili do Federálneho nápravného zariadenia na Terminal Island neďaleko Los Angeles a v novembri 1939 ho prepustili na slobodu.

Al Capone strávil svoje posledné roky v úzadí

Po odpykaní trestu podstúpil niekoľkomesačnú liečbu syfilisu v nemocnici v Baltimore. Po liečbe sa stiahol z verejného života a väčšinu času trávil rybárčením a hraním kariet. V roku 1940 sa stal jedným z prvých civilistov, ktorým bol podaný penicilín na liečbu syfilisu. V prípade Al Caponeho však prišla liečba neskoro. V januári 1947 (vo veku 48 rokov) dostal porážku a 25. 1. 1947 ho zložil zápal pľúc. Al Capone bol pochovaný na cintoríne v Chicagu vedľa svojho otca a jedného z bratov. V roku 1950 rodina ich zvyšky premiestnila do Illinois.

__________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: history.com/news/history-lists/8-things-you-should-know-about-al-capone

Obrázok: cp91279.biography.com/1000509261001/1000509261001_1904660285001_History-Weeds-Al-Capone-SF.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.