Alan Turing sa konečne dočkal uznania

     Alan Mathison Turing sa síce považuje sa vojnového hrdinu, no jeho meno sa patričného uznania akosi za celé roky nedočkalo. Tento britský matematik, logik a kryptograf začal svoju profesionálnu kariéru na univerzite Cambridge. V roku 1935 tam stretol Johna von Neumanna a v nasledujúcich desiatich rokoch vytvorili nezávisle od seba princípy elektronického počítača.

     Ak by nebolo tohto legendárneho dekódovacie experta, ktorý dokázal zvrátiť výsledky druhej svetovej vojny, pre spojenecké sily to mohlo dopadnúť úplne inak. Dekódoval nemecké námorné správy, čo dopomohlo k urýchleniu konca vojny.

     Napriek všetkému však upadol po vojne Turing do zabudnutia a istej nemilosti. Sedem rokov po vojne bol ako homosexuál odsúdený za hrubú neslušnosť kvôli vzťahu s 19-ročným mladíkom. Formálne mu bola táto „drzosť“ odpustená až v roku 2014.

     Dnes, 65 rokov po Turingovej smrti, sa Bank of England rozhodla pripomenúť si tohto velikána v podobe 50-librovej bankovky.

„Nebolo to nič iné ako tragédia, ako s ním krajina, ktorej slúžil, po vojne zaobchádzala. Prenasledovala ho za jeho homosexualitu,“ povedal Demis Hassabis, výskumník britskej umelej inteligencie na slávnostnom odhalení v Manchestri. „To je dôvod, prečo je úžasné vidieť Turingovu tvár na bankovke, ako silný symbol dlhého oneskoreného uznania, ktoré si zaslúži.“

     Turing nielenže pomohol ukončiť vojnu, jeho poznatky znamenali aj veľký prínos pre matematiku a počítačovú vedu. Vo svojom článku z roku 1936 vymyslel koncepciu algoritmov, súborov inštrukcií, ktoré určujú, ako počítač funguje. Bol tiež jedným z prvých počítačových vedcov, ktorí začali premýšľať o umelej inteligencii. „Turingov test“ sa stále používa na určenie toho, či je stroj „inteligentný“ alebo nie.

„Ako otec počítačovej vedy a umelej inteligencie, ako aj vojnový hrdina, jeho príspevky spoločnosti boli ďalekosiahle a prelomili cestu,“ uviedol vo vyhlásení Mark Carney, guvernér Bank of England.

     Vďaka novej bankovke si môže spoločnosť konečne naplno uvedomiť, koľko zodpovednosti niesol Alan Turing na svojich pleciach.

     Nová bankovka nebude zobrazovať iba Turingovu tvár. Bude tiež zahŕňať binárny kód, ktorý v podstate ukazuje dátum jeho narodenia (13. jún 1912). Ďalej tu nájdete stroj, ktorý pomohol rozlúsknuť nemecký kód Enigma. Na bankovke nebude chýbať ani Turingov podpis.

Poznámka: Turing nebol jediný vedec, o ktorom banka uvažovala. Celkovo bolo nominovaných 989 kandidátov, medzi ktorými sa ocitol napríklad Rosalind Franklin, Stephen Hawking a Adam Lovelace.

Príbeh Alana Turinga rozpráva aj film z roku 2014 s názvom Kód Enigmy:

_________________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/65942-turing-finally-recognized-fifty-pound-note.html

Obrázok: media1.faz.net/ppmedia/aktuell/wirtschaft/1365874712/1.6286093/

facebook_teaser/alan-turing-hatte-dem.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.