Amelia Mary Earhartová

Inšpirovaný seriálom Tajomstvá histórie som sa rozhodol predložiť Vám príbeh o jednej z najslávnejších žien v oblasti letectva – o Amelii Mary Earhartovej. 

Kto bola Amelia Mary Earhartová?

Narodila sa 24. júla 1897 v americkom meste Atchison v štáte Kansas. Necelých 23 rokov po svojom narodení absolvovala prvý let. Čoskoro po ukončení leteckého kurzu si kúpila vlastné lietadlo – dvojplošník Kinner Airster. V roku 1923 sa stala prvou ženou, ktorá získala licenciu od Medzinárodnej leteckej federácie. 17. júna 1928 sa jej ako prvej žene podarilo preletieť Atlantický oceán. To zopakovala v roku 1932, tentokrát ale letela sólovo.

Let okolo sveta

V roku 1936 dostala chuť pokoriť ďalší rekord. Naplánovala si prelet okolo sveta. K tomu použila stroj – Lockheed L-10E Electra. Jej cesta začala 1. júna 1937 z Miami. Letel s ňou aj navigátor Fred Noonan. Preleteli cez väčšinu sveta a ostával im „posledný kúsok“ – 11.000 km k Howlandovemu ostrovu. Keďže ostrov bol široký len jeden kilometer, bola to veľmi náročná úloha. Prvé problémy signalizovalo to, že spojenie s loďou Itasca bolo prerušované. Amelia hlásila, že nevidí príslušný ostrov a dochádza jej palivo. Krátko nato sa signál prerušil úplne. Na Itasce nevedeli identifikovať jej polohu.

Čo sa mohlo stať?

Do oblasti okamžite vyrazili lode amerického námorníctva. Po lietadle ale nenašli ani jedinú stopu. Dodnes existuje niekoľko teórii:

1: Amelia a jej navigátor sa mohli vychýliť z kurzu a núdzovo pristáť úplne inde. V roku 2010 sa jednému novinárovi podarilo objaviť trosky lietadla a dve kostry na atole Nikumaroro. Našli sa aj stopy ľudského osídlenia (aj keď daný ostrov je neobývaný) a úlomok skla, aký sa používal na lietadle tohto typu, ba dokonca aj zvyšky ženskej topánky.

Údajne v roku 1940 tam jeden Brit objavil dva kostrové pozostatky spolu s lebkami. Odoslal ich na analýzu na Fidži. Z neznámych príčin sa stratili a zachovali sa len poznámky patológa, čo ich skúmal. Keď ich videli dnešní odborníci, potvrdili, že išlo o muža a ženu europoidnej rasy.

Nedávno sa na v tomto mieste objavili ďalšie fragmenty kostier. Tie boli, bohužiaľ, veľmi malé. Viacerí odborníci pristátie danej posádky na tomto ostrove spochybňujú.

2: Niektorí predpokladajú, že posádka Electry zablúdila na Marshalove ostrovy, na atol Mili. Túto oblasť v tom čase obsadili Japonci. Tí sa koncom 30-tych rokov 20. storočia začali pripravovať na vojnu a postupne ovládli viacero ostrovov v Tichom oceáne. Cudzincom vstup na príslušné ostrovy prísne zakazovali.

Taktiež sa objavili aj očití svedkovia. Biliman Amran, ktorý bol v tej dobe medikom rozprával, ako ho zavolali na japonskú vojnovú loď, kde ošetroval dvoch amerických pilotov – muža a ženu. Na boku lode vraj videl trosky lietadla. Zmienil sa aj o tom, že príslušnú ženu nazýval Amelia. Ďalej svedkovia spomínajú, že tento pár bol potom prevezený na ostrov Saipan, kde ich umiestnili do väzenia. Potom sa však výpovede rozchádzajú. Niektorí hovoria o ich poprave a ostatní, že žena zomrela na úplavicu a podobne. O jej zajatí sa dokonca vyjadroval aj známy admirál Chester Nimitz. Taktiež nie sú jednotní v tom, kde mala byť držaná (podľa niektorých v tamojšom väzení, podľa ďalších však v miestnom hoteli).

3: Jedna z najkontroverznejších teórii je tá, že do oblasti kontroľovaných Japoncami nezamierila náhodou. Podľa niektorých mala od vtedajšieho prezidenta Roosevelta tajnú úlohu – zistiť informácie o japonských aktivitách a jej nehoda bola len fingovaná. Amelia bola priateľkou Rooseveltovej ženy Eleánory. A samotný prezident občas zvykol svojich priateľov poverovať tajnými úlohami. Jej strata mohla byť dobrým dôvodom pre americké námorníctvo na prehľadávanie japonských oblastí. Nepriamym dôkazom, ktorý to môže potvrdiť, je aj zvýšená rádiová aktivita u Japoncov v tej dobe. Keď ale po vojne odtajnili jej spis, nebolo jedinej zmienky o špionážnych aktivitách.

4: Ďalšia pomerne kontroverzná teória je tá, že Amelia zajatie u Japoncov prežila a po vojne sa vrátila do USA ako Irene Bolamová. Ta sa objavila v 60-tych rokoch, kedy sa s ňou stretol jeden z vyšetrovateľov záhadného zmiznutia. Opäť sa však pri podrobnejšom skúmaní sa objavili vedci, ktorí to spochybnili. Tvár Irene Boalmovej sa v mnohých detailoch odlišovala od tváre Amelie. Samotná Irene a taktiež Ameliina sestra to dôrazne odmietli.

Záver

Nech sa stalo čokoľvek, príbeh Amelie Mary Earhartovej je nesmrteľný. A možno sa niekedy nájde presvedčivý dôkaz, ktorý raz a navždy rozrieši záhadu tohto tajomného leteckého nešťastia. 

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. Seriál Tajomstvá histórie (v originály Undercover History), rok výroby 2007

2. http://www.ameliaearhart.com/

3. http://technet.idnes.cz/letadlo-slavne-pilotky-76-let-dgr-/tec_technika.aspx?c=A130531_124439_tec_technika_sit

4. http://magazin.atlas.sk/spektrum/kde-zmizla-amelia-earhartova/799091.html

Obrázky: fdb.cz, paranormal.komis-site.eu

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.