Američania v Československu po 2. svetovej vojne

Na konci druhej svetovej vojny došlo na konferencii v Jalte k rozdeleniu sfér vplyvu. Východnú Európu ovládol Sovietsky zväz, západ bol pod vplyvom USA. No hlavne z vojenských dôvodov pri oslobodzovaní posledných území, kde bola ešte rozmiestnená nemecká armáda, sa vojská oboch mocnosti dočasne posunuli aj za dohodnuté hranice.

Patton

generál Patton

Situácia v Československu

Podobná situácia nastala aj u nás. Aj keď väčšina štátu bola oslobodená Červenou armádou a v Košiciach už bola ustanovená vláda Národného frontu pod vedením Zděnka Fierlingera, na západe Čiech ešte stále prebiehali boje. Americké sily boli rozmiestnené pri československo-rakúskej hranici. 4. mája 1945 dostal generál Patton od veliteľa 12. zoskupenia americkej armády súhlas k útoku na československé územie. Prvým väčším českým mestom, ktoré oslobodili, bol Cheb a ďalej obsadili mestá ako Kraslice, Karlove Vary, Plzeň, Rokycany, Písek, Vyší Brod a podobne… Najťažšie boje boli pri Kynšperku a Kynžvarte. Jednou z najhorších udalostí, ktorej boli americkí vojaci svedkami, bol ,,pochod smrti“ vo Volaroch (okres České Budějovice). Maďarských a poľských Židov z koncentračných táborov hnali Nemci do Rakúska, pričom s nimi zaobchádzali momoriadne surovo. Nemecké stráže boli zadržané a obetiam poskytli pomoc americkí zdravotníci.

Čo sa týka Nemcov, boli si vedomí konca a nesnažili sa ani tak brániť, ale skôr ustúpiť pred Rusmi a vzdať sa na západe. Americkí predstavitelia tomu však väčšinou naklonení neboli. 

Politická situácia

Postup západných vojsk u nás s nevôľou sledovali komunistické kruhy (hlavne okolo Zděnka Fierlingera). Mnohí očakávali, že keď sa začalo Pražské povstanie, tak mu spomínané sily prídu na pomoc. To presadzoval aj Churchill a z československej strany aj minister Hubert Ripka. Taktiež aj samotný prezident Beneš bol tejto myšlienke naklonený. A aj generál Patton bol na to pripravený.

No Sovieti boli radikálne proti tomu. Svoj postoj zdôvodňovali tým, že majú obavu, aby sa vojská nepremiešali. Po jednaní medzi najvyššími predstaviteľmi štábov dostal Patton od vrchného veliteľa príkaz, že na Prahu jeho jednotky pokračovať nesmú. U amerických predstaviteľov bol jedným z dôvodov tohto postoja aj mediálny tlak a snaha o to, aby mali čo najmenšie straty. Politickej situácii v Európe najskôr nerozumeli.

prehliadka v plzni

prehliadka v Plzni

Vnímanie ľudí

Občania Čiech vítali západných spojencov s nadšením, no eufóriu na niektorých miestach nahradilo sklamanie. A to preto, že do dohodnutého odsunu tzv. sudetských Nemcov sa veľmi nehrnuli, začo boli aj kritizovaní z britskej strany. Kvôli neexistujúcej dohode o správe oslobodeného územia sa taktiež vyskytovali spory s československými predstaviteľmi (na rozdiel od sovietskej strany, kde v tejto oblasti boli o niečo menšie problémy).

V Plzni prišli ľudia do styku s americkým rasizmom. Mohli si napríklad všimnúť, že reštaurácie pre bielych a pre čiernych vojakov boli prísne oddelené.

Záver

Nemyslím si, že ak by bola Praha oslobodená americkými vojakmi, malo by to významnejší dopad (uvažovať napr. o tom, že komunisti by takto neprevzali moc do svojich rúk, je dosť scestné), keďže sféry vplyvu boli už v Jalte presne definované. Ale mohlo to prispieť k tomu, aby sme sa nezaradili ku krajinám s tvrdým komunistickým režimom. Napríklad, mohla nastať podobná situácia ako v Maďarsku. Ale je to len môj názor, v ktorom sa môžem mýliť.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. Historie.cs (http://www.csfd.cz/film/253230-historie-cs/)

2. http://www.aic.cz/osvobozeni/208-2/

3. http://www.fronta.cz/pattonova-vojska-v-cechach

Obrázky: dw.de

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.