Analýza mysle diktátora

Dnes by som chcel čitateľov magazínu Magistra História upozorniť na dokumentárny film Prípad Adolf Hitler: Analýza mysle diktátora (originálny názov: Timewatch: Inside the Mind of Adolf Hitler). 

film adolf hitlerV tomto spracovaní sa zaoberajú tvorcovia pomerne unikátnou záležitosťou, ktorá sa udiala v roku 1943. Američania sa rozhodli, že potrebujú tzv. psychologický profil A. Hitlera, na základe ktorého by mohli pochopiť vodcovo myslenie a odhadnúť jeho kroky v budúcnosti. Túto úlohu dostal harvardský psychoanalytik Walter Charles Langer. Ten zostavil tím, s ktorým vypracoval podrobnú analýzu nacistického diktátora, a to aj napriek tomu, že pracovali len s materiálmi z druhej ruky a taktiež, samozrejme, nemohli položiť žiadne otázky tomu, koho analyzovali.

Zaujímavé bolo aj to, že aj keď v tomto roku ešte nebolo rozhodnuté o výsledku vojny, W. C. Langer predpovedal jej vývoj v podobe zničenia Nemecka a vodcovej samovraždy. Oceniť treba aj to, že jeho práca bola robená tak, aby jej porozumeli i ľudia, ktorí sa psychológiou nezaoberajú. Tým vlastne založil nový odbor, a teda profilovanie politických vodcov, s čím sa stretávame doteraz.

Diváci tohto filmu sa dozvedia viac o najpravdepodobnejších motívoch Hitlerových skutkov a napríklad aj o jeho chorobných sexuálnych praktikách (vzťah s jeho neterou Geli Raubalovou). Osobne považujem tento film za to najlepšie, čo v tejto oblasti vzniklo a každému, kto má nielen rád históriu, ale sa i vŕta v psychológií osobnosti, môžem tento film odporučiť. 

_________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: stagevu.com/video/yycbopafwdjr

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.