Analýza rukopisu dokazuje, že Leonardo da Vinci bol obojruký

Leonardo da Vinci nakreslil „Krajinu 8P“ v roku 1473 ako 21 ročný.

Nový dôkaz jedného z prvých známych diel Leonarda da Vinciho určuje, že aj keď bol ľavák, bol rovnako zbehlý v písaní a maľovaní aj pravou rukou.

Experti z Opificio delle Pietre Dure (OPD), inštitúcie na ochranu a výskum umenia v talianskej Florencii, uskutočnili diagnostické prieskumy kresby od da Vinciho z 4. augusta 1473, keď mal umelec len 21 rokov. Výkres sa nazýva „Krajina“ a podľa inventárneho čísla sa dodatočne označuje aj ako „8P“. „Krajina 8P“ je dnes súčasťou zbierky Uffizi Gallery vo Florencii.

Da Vinci vytvoril „Krajinu 8P“ pomocou tuhy a niekoľkých druhov atramentov, pričom táto veľmi podrobná práca zobrazuje rieku vinutú údolím Arno a cimburie hradu Montelupo v regióne Toskánska v Taliansku. Avšak pozornosť historičky umenia OPD a konzervátorky Cecilie Frosinini, ktorá viedla výskum kresby da Vinciho, pritiahli dva nápisy na nej.

Jeden nápis, ktorý ju zaujal viac, bol dátum, uvedený na prednej strane kresby v ľavom hornom rohu a bol napísaný pospiatky, akoby odrazom v zrkadle. Da Vinci často používal takzvané zrkadlové písanie, aj keď nie je jasné prečo. Druhá poznámka na zadnej strane papiera bola napísaná normálne zľava doprava.

Frosinini a jej tím skúmali nápisy a kresby pod mikroskopom za pomoci fotografií s vysokým rozlíšením a infračerveného svetla. Používali tiež fluorescenčný röntgenový systém a prenosný stroj na detekciu organických materiálov.

Práve oni určili, že nápisy naozaj napísal da Vinci, písmo bolo urobené tým istým atramentom, ktorý bol použitý vo výkrese, a rukopis bol v súlade s inými doteraz známymi vzorkami písma da Vinciho.  

Rozdiely medzi týmito dvoma nápismi však naznačujú, že da Vinci ich napísal rôznymi rukami. Po vyhodnotení typických charakteristických znakov da Vinciho krasopisu na viacerých dokumentoch dospeli vedci k záveru, že na písanie obráteného textu na prednej strane kresby použil ľavú ruku, zatiaľ čo text na zadnej strane bol napísaný jeho nedominantnou pravou rukou.

Frosinini ďalej uvádza, že z pozorovania jeho rukopisu, vrátane nápisov na tomto výkrese, je jasné, že jeho písanie pravou rukou bolo kultivované a dobre formované.

Táto vyčerpávajúca analýza da Vinciho kresby odhalila aj ďalšie tajomstvá. Konzervátori pod infračerveným svetlom zistili, že da Vinci na oboch stranách listu načrtol rôzne verzie krajiny, pričom krajina na zadnej strane sa veľmi líšila od tej na prednej strane. Pod krajinou na zadnej strane boli ukryté ďalšie kresby (geometrické tvary a kvet) vytvorené ceruzkou.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65225-da-vinci-ambidextrous.html

Obrázok: cdn.japantimes.2xx.jp/wp-content/uploads/2019/01/f-leonardo-a-20190119-870×489.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.