Plechovka paradajkovej polievky, Venuša a staré diskety

Andy Warhol, svetoznámy umelec so slovenskými koreňmi. Túto poprednú osobnosť pop-artu každý z nás určite pozná. Len nedávno boli znova objavené jeho stratené práce. Pripomeňme si preto v krátkosti jeho život a dielo.

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v Spojených štátoch, konkrétne v Pittsburghu (Pensylvánia). Jeho rodičia boli prisťahovalci rusínskej národnosti z dediny Miková, dnešné severovýchodné Slovensko.

Warholov umelecký talent sa prejavil veľmi skoro. Začal študovať priemyselné umenie na Carnegie Institute of Technology, dnešnej Carnegie Mellon University. Štúdium ukončil v roku 1949. Bol to aj rok, kedy sa presťahoval do New Yorku. Tu sa začala jeho slávna kariéra. Začínal ako ilustrátor v reklame a v časopisoch.

V 60-tych rokoch nastala nová éra v jeho umení. Začal totiž s maľbami slávnych amerických produktov, z ktorých ho najviac preslávila séria plechoviek Campbellovej polievky a Coca-Coly. Netrvalo dlho a stvoril svoje štúdio „The Factory“, kde zamestnával a usmerňoval viacero umelcov, ktorí preňho tvorili. Spoločne s sním pracovali na výtlačkoch, topánkach, filmoch a mnohých iných zaujímavých dielach. Okrem tohto to bolo i zvláštne miesto, kde sa stretávali mnohí slávni ľudia tej doby (Mick Jagger, Lou Reed, David Bowie a Thruman Capote).

Okrem iného sa zaoberal aj filmom. V rokoch 1963 až 1968 vytvoril viac než 60 filmov. Jednalo sa o umelecké a kontroverzné „experimenty“. Jeho najznámejší film nesie meno „Sleep“ – znázorňuje osem hodín spánku jedného muža, Warholovho milenca. Ďalší známy film z jeho dielne má názov „Blow job“, čo jasne hovorí, že sa jedná o celkom kontroverzný snímok.  

Na Andyho bol počas jeho divokého života spáchaný i jeden atentát, ktorý sa mu podarilo prežiť. Dňa 3. júna 1968 naňho trikrát vystrelila psychicky labilná militantná feministka Valerie Solanas. Bola to častá návštevnícka jeho štúdia The Factory. Trafila ho dvoma strelami. Z tohto zranenia sa nikdy celkom nezotavil. Solanas neskôr prezradila, že svoj útok uskutočnila, pretože mala pocit, že jej život bol až príliš ovplyvňovaný a kontrolovaný Warholom. Ten jej neskôr úplne odpustil.

Sedemdesiate osemdesiate roky sa vo Warholovom živote niesli v znamení jeho známych výtlačkov slávnych ľudí, ako Marilyn Monroe či Elvis Presley. Práve „Hviezdy“ toho najväčšieho formátu boli hlavnou témou jeho vtedajšej tvorby.

Moderné technológie neobišli ani tohto umelca. V polovici osemdesiatych rokoch si zadovážil svoj osobný počítač Commodore Amiga. Na ňom tvoril nové diela. A práve v týchto dňoch Andy Warhola znova ožíva, pretože študentom a absolventom z Carnegie Mellon University sa podarilo nájsť poklad – diskety s dielami, ktoré Andy Warhol stvoril na svojom počítači.

Jedná sa o 28 diel a zatiaľ boli verejnosti predstavené tri – Warholom stvárnená Venuša od Botticelliho, jeho autoportrétobal plechovky paradajkovej polievky Campbell. Jeho diela sa v súčasnosti dražia za milióny dolárov, takže objavenie týchto diskiet je doslova ako objavenie pokladu. Samozrejme, majú i vysokú umeleckú hodnotu a to nielen pre „svet pop-artu„.  

Warholov život vyhasol v New Yorku 22. februára 1987. Príčinou boli komplikácie, ktoré nastali pri operácií žlčníka. V roku 1991 bolo na Slovensku otvorené Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Autor: Peter Klimant

Zdroje: andywarhol.sk, zivotopis.osobnosti.cz, aktuality.sk

Obrázky: theguardian.com, papalepapale.com

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.