Anomália na sonare viedla k objavu 500 rokov starého vraku v Severnom mori

Sonarová anomália v Severnom mori bola holandským vrakom zo 16. storočia.

Posádka záchranárskej lode, ktorá hľadala oceľové prepravné kontajnery na dne Severného mora, objavila 500 rokov starý holandský vrak. Ten prevážal náklad niekoľkých ton medi.  

Hľadači z lode používali sonar na nájdenie oceľových kontajnerov, ktoré počas búrky v januári vypadli z lode MSC Zoe, pričom si na morskom dne na sever od holandského ostrova Terschelling všimli niečo zaujímavé.

Predpokladali, že sonarová anomália by mohla byť potopeným prepravným kontajnerom, a tak pre neho poslali mechanický drapák. Namiesto kontajnera vytiahli niekoľko trámov zo stroskotanej lode zo 16. storočia a takmer päť ton (4700 kilogramov) drahocenného nákladu medených tabúľ.

Martijn Manders, ktorý je šéfom medzinárodného programu námornej archeológie pre Agentúru pre kultúrne dedičstvo Holandska, sa vyjadril, že vrak tejto lode by mohol byť najstarším doteraz objaveným vrakom v Holandských vodách Severného mora.

Zo zachránených trámov lode sa dá vyčítať, že okolo roku 1540 z nich bola postavená loď s dĺžkou 30 metrov.

Trámy ukázali, že zničená loď bola postavená v 16. storočí, kedy holandskí stavitelia začali vyrábať nový typ väčšieho trupu, ktorý bol odolnejší pri morských búrkach.  

Nový typ stavby lode sa naučili od moreplavcov zo Stredozemia, a na tomto základe stavali lode aj v budúcnosti, keďže v neskorších storočiach veľké holandské lode plávali po celom svete.

Novo objavený vrak lode by mohol podľa Mandersa byť „chýbajúcim článkom“ v holandskom lodiarstve. Trámy ukazujú, že bol postavený s použitím malých vonkajších dosiek, ktoré boli prechodným krokom medzi tradičnými technikami stavby lodí a novým štýlom stavby odolnejších lodí.  

Meď na mince

Archeológovia si myslia, že loď putovala z Baltského mora a smerovala do Antverp (v terajšom Belgicku, ktoré však okolo roku 1500 ešte patrili Holandsku), keď sa potopila. Náklad medi na palube by mohol predstavovať jedno z prvých použití medi na mince v Európe.

Medené tabule z lodného nákladu sú označené znakmi bohatej nemeckej rodiny Fuggerovcov a boli určené na výrobu mincí v Holandsku.

Znaky na medených tabuliach dokazujú, že boli vlastníctvom bohatej nemeckej rodiny Fuggerovcov. Chemické testovanie tejto medi ukázalo, že ide o rovnaký typ medi, z akej boli razené prvé medené mince používané v Holandsku.

Mestá v Holandsku boli prvými osvojiteľmi medených mincí v 16. storočí, kedy bola takáto mena prvýkrát predstavená ako cenovo dostupná alternatíva k platbám v zlatých a strieborných minciach, a k výmene.  

Vrak tejto lode teda predstavuje tri kľúčové zmeny v holandskej histórii: kľúčovú zmenu v technikách stavby lodí, rast holandského hospodárstva po roku 1500 a zavedenie razenia mincí. Takže ešte predtým, ako vôbec preskúmali vrak lode, už vedci vedia, že existujú minimálne tri dôležité faktory, ktoré robia túto loď výnimočnou.  

Trámy z lode, ktoré z morského dna vytiahol záchranný drapák, nevykazovali žiadne známky bežného morského poškodenia a boli v pozoruhodne dobrom stave. Námorní archeológovia dúfajú, že ich prvé ponory sa uskutočnia už toto leto. Do tej doby je miesto stroskotania strážené holandskou pobrežnou strážou.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65276-16th-century-shipwreck-copper-cargo.html

Obrázok: a57.foxnews.com/static.foxnews.com/foxnews.com/content/

uploads/2019/04/696/392/sonar-shipwreck.jpg?ve=1&tl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.