Antický Fidget Spinner? Ani náhodou, ide o zbraň z Mezopotámie

Síce sa podobá na spinner, ale tento artefakt je s najväčšou pravdepodobnosťou žezlo.

4000-ročný artefakt z Mezopotámie, ktorý vyzerá ako spinner a ktorý dokonca samotné múzeum 85 rokov nazývalo „točiacou hračkou“, je (nečakane) starodávnou zbraňou.

Múzejní kurátori doteraz označovali tento trojuholníkový artefakt z pečateného ílu za „hračku so zvieracími hlavami“ z mezopotámskeho obdobia Isin-Larsa.

Aj keď objekt nápadne pripomína moderný fidget spinner, kurátori múzeí si nedávno uvedomili, že to je niečo úplne iné, a teda žezlo.

Artefakt sa datuje od roku 2000 pred naším letopočtom do roku 1800 pred naším letopočtom a vyrobili ho v starobylom mieste Tell Asmar, ktoré sa nachádza v súčasnom Iraku. Keď výskumníci prvýkrát zverejnili analýzu predmetu v roku 1932, pokladali ho za hračku.  

Je nezvyčajné, aby bolo žezlo vyrobené z pálenej hliny; zvyčajne sa vyrába z kameňa. Objekt však vyzerá ako iné identifikované žezlá a jeho umiestnenie je ďalším dôkazom jeho pôvodného využitia.

To, že toto žezlo našli v oblasti chrámu len podporuje názor, že ide o žezlo, pretože v druhom tisícročí pred nl sa považovalo za zbraň bohov.

Archeológovia už predtým našli artefakty-hračky z dávnej Mezopotámie, vrátane vypálených hlinených hrkálok, píšťaliek, figurín zvierat a kolesových vozíkov. Tento objekt však veľmi pravdepodobne nevznikol kvôli rozmarom detí. Prečo ho potom múzejní vedci najprv zaradili medzi hračky? Lebo znalosti sa v priebehu čias menia, pričom sa objavuje stále viac skrytých pokladov, ktoré dopĺňajú mozaiku našej histórie.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60022-ancient-fidget-spinner-lookalike-is-weapon.html

Obrázok: cdn.history.com/sites/2/2017/08/as0235_01.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.