Antický kríž a menora nájdené bok po boku

Rytiny sedemramenného svietnika (zvaného menora) a kríža boli vytesané pred tisíc rokmi v jaskyni v južnom Izraeli.

V jaskyni v Izraeli boli nedávno nájdené bok po boku vytesaný kríž a menora spred viac ako tisíc rokov. Hoci dva obrazce boli vyleptané tesne vedľa seba na stene jaskyne, boli pravdepodobne vytvorené stovky rokov od seba.

Turisti na tieto staroveké rezbárske výtvory narazili úplne nečakane pri objavovaní podzemných chodieb v južnom Izraeli. Archeológovia datovali rezbu menory do druhého storočia nášho letopočtu a kríž do štvrtého storočia nášho letopočtu. Menora, ktorá má sedem rúk a tri nohy, predstavuje tradičný svietnik, ktorý stál v Druhom chráme v Jeruzaleme.

Objav dvoch symbolov spojených s judaizmom a kresťanstvom, vytesaných bok po boku, sa zhodoval so vzácnym presahom sviatku Chanuka a vianočnými sviatkami v roku 2016, pričom prvá Chanuka noc pripadá práve na Štedrý deň. Takáto zhoda sa od roku 1900 stala len štyrikrát, a to konkrétne v roku 1902, 1940, 1978 a 2016.

Ostatné rezby na stenách, vrátane jednej, ​​ktorá sa podobá na kľúč, ostali zatiaľ nepomenované. Avšak, niektoré z podzemných jaskýň v týchto nížinatých miestach, známych ako Judská nížina, sú už dávno uznávané ako úkryty pre odpadlíkov Židov počas povstania vedeného Šimonom Kokhba proti rímskym nájazdníkom asi pred 2000 rokmi.

Turista Ido Meroz stojí vedľa múru s rytinou, ktorá sa podobá na kľúč.

Menora bola pravdepodobne vyrytá do skalného podložia niektorým z obyvateľov židovského osídlenia, ktoré sa tu nachádzalo v čase Druhého chrámu a doby Bar Kokhba. Kríž bol vyrytý neskôr počas byzantského obdobia.

Moderné svietniky menora majú deväť ramien, pričom osem reprezentuje osem nocí Chanuky a jedno navyše drží sviečku, ktorá rozsvieti všetky ostatné. Sedemramenná menora sa spája s používaním v Prvom a Druhom chráme a predchádza Chanuke, ktorá vznikla po zničení Druhého Chrámu Rimanmi v roku 70 nášho letopočtu.

Sedemramenný svietnik bol dôležitý symbol pre Židov v antike, bol dokonca používaný na identifikáciu kóšer chleba asi pred 1500 rokmi. Výkopy v izraelskom meste Akko odkryli keramické pečiatky v tvare sedemramenných svietnikov menora, ktoré boli zrejme používané pekármi počas byzantského obdobia na označenie pečiva pre židovských zákazníkov.

Menorah symboly boli tiež nájdené v dávnych hebrejských zvitkoch, vyrazené na stopkách pohárov a vytesané do kameňa v starovekom tureckom meste. Avšak, nástenné rytiny menora sú menej časté. Tento vzrušujúci objav, ktorý bol symbolicky odhalený počas sviatku Chanuky, zdôvodňuje vedecký výskum týkajúci sa židovského charakteru osídlenia v období Druhého chrámu.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/57371-ancient-carvings-of-menorah-and-cross.html

Obrázky: oneforisrael.org/wp-content/uploads/2017/01/cave.jpg

sott.net/image/s18/368344/full/menorah_and_cross_engravings_0.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.