Apollo 13

Po dlhom čase som sa znova vrátil k tejto filmovej klasike o tzv. „najúspešnejšej neúspešnej vesmírnej misii“. Ako všetci vieme, prvý vstup človeka na mesačnú pôdu sa udial 20. júla 1969 v rámci letu Apollo 11.

Apollo 13 mal byť v poradí tretí let. Bohužiaľ, posádka na miesto určenia  nikdy nedoletela. Toto dielo pomerne verne zachytáva dramatické chvíle, ktoré sa tam vtedy odohrávali. Posádku tvorili Jim Lovell (Tom Hanks) – veliteľ, Jack Swigert (Kevin Bacon) – pilot veliteľského modulu (zo záložnej posádky) a Fred Haise (Bill Paxton) – pilot lunárneho modulu autenticky. Po menších komplikáciách pri príprave (vyradenie pôvodne plánovaného pilota – Kena Mattinglyho kvôli zdravotnému stavu) astronauti odleteli. Na palube bola dobrá nálada, nič nenasvedčuje nejakým problémom. Neskôr dostal Jack Swigert z riadiaceho strediska príkaz, aby premiešal nádrži s kyslíkom. Nastal výbuch a v zápätí zaznela legendárna veta: ,,Houston, máme problém!“ (aj keď v skutočnosti zaznelo skôr: „Houston, mali sme tu problém!“- zdroj: http://www.hq.nasa.gov/pao/History/SP-350/ch-13-1.html).

Následne nastal boj o život. Posádka odstavila skoro všetky zariadenia (topenie, navigácia…) vo veliteľskom module a presunula sa do lunárneho, ktorý využila ako akýsi „záchranný čln“. Nakoniec nastáva happy end – uzimení a vyčerpaní astronauti sa bezpečne vracajú na Zem.

Vo filme režiséra Rona Howarda oceňujem najmä to, že sa jeho tvorcovia snažili držať skutočnosti, ale aj herecké výkony hlavných hrdinov. Nedá mi nespomenúť tiež vizuálne efekty. Napriek tomu, že sa v čase natáčania písal rok 1995, nie je im čo vytknúť. Myslím si, že aj keď je jasné, ako tento film skončí, určite sa ho oplatí pozrieť.

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: staticmass.net

No Responses

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.