Apollo 17 – mimoriadne cenná misia

Tentokrát prinášam opäť filmový tip pre ľudí, ktorých zaujíma aj história výskumu vesmíru. Americký dokument Apollo: The Untold Story Behind the Race to the Moon bol natočený v roku 2008 a vysielala ho aj česká televízia (pod názvom Apollo 17).

apollo 17

Divák sa prostredníctvom tohto spracovania dozvie mnoho zaujímavých faktov o poslednej výprave na Mesiac z roku 1972, ktorá (na rozdiel od legendárnej výpravy Apolla 11 s N. Armstrongom a E. B. Aldrinom) nevzbudila veľký záujem u laickej verejnosti. Priniesla však mimoriadne cenné vedecké poznatky, z ktorých vedci čerpajú dodnes. Bola to vlastne najprínosnejšia misia zo všetkých mesačných výprav. Zaujímavosťou je, že jeden z astronautov, Eugene A. Cernan, mal slovenské korene. Na konci vyjadrila Dr. Maggie Aderin-Pocock ľútosť nad tým, že Apollo nebolo nahradené niečím podobným. A ja s ňou musím, samozrejme, súhlasiť. 

Vo filme nechýba množstvo zaujímavých záberov, no uvítal by som aj autentickú výpoveď niektorého z astronautov.  Z ľudí, ktorí sa priamo podieľali na programe Apollo uvidíte len Keitha Wrighta, systémového inžiniera a Anthonyho Erringtona, človeka, ktorý mal na starosti elektronické systémy. Okrem nich svojím slovom prispelo len pár vedcov –  Ian Crawford (Birkbec Gollege, Londýn), Anu Ojha (National Space Centrum, Londýn) alebo už spomenutá Dr. Maggie Aderin-Pocock.

Apollo: The Untold Story Behind the Race to the Moon hodnotím však i napriek tomu ako vydarené dokumentárne dielo. Nie je náročné na sledovanie, preto sa javí ako vhodné riešenie, keď si chcete oddýchnuť po namáhavom dni, ale sa aj dozvedieť niečo nové.

Ďalšie tipy:

Apollo 13

Zo zeme na Mesiac

__________________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: pop.h-cdn.co/assets/15/30/980×490/landscape-1437409095-neil-armstrong.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.