Archeológovia objavili na stepiach v Kazachstane prehistorickú stupňovitú pyramídu

kazakhstanTím archeológov odkryl stupňovitú pyramídu v Kazachstane, ktorej vek sa snažia určiť. Hrobka bola síce vyplienená, ale našli sa stopy (vrátane keramiky), ktoré pomôžu aspoň zúžiť časový rámec.

Pyramídu predbežne odhadujú na vek asi 3000 rokov, pričom bola hrobom pre vysokopostavenú osobu, možno kráľa. Prvé egyptské pyramídy boli postavené pred cca 4700 rokmi.

Archeológ Victor Novozhenov z Kazašskej národnej univerzity sa vyjadril, že už odkryli celú pyramídu. Nie je tak stará ako stupňovitá Džoserova pyramída v Egypte, ktorá bola postavená okolo roku 2700 pred naším letopočtom. Džoserova pyramída je aj oveľa väčšia a má šesť (nie päť) stupňov.

Kazachstanská pyramída je vyrobená z kameňa, hliny a na vonkajšej strane ju spevňujú dosky. Pyramída alebo mauzóleum je taktiež oveľa menšia ako Džoserova pyramída, je len 2 metre vysoká so základňou s rozmermi asi 15 a 14 metrov. Stupne pyramídy, ktoré patria medzi najstaršie ľudské stavby, sú vyrobené z brúseného kameňa a smerom k vrcholu sa v niekoľkých etapách postupne zmenšujú.

Pohrebnú komoru mauzólea už niekto vyplienil. Ale v blízkosti hrobov sa našla keramika, bronzové artefakty a nože.

Výskumníci sa vyjadrili, že hrob obsahoval pozostatky vodcu klanu. Pyramída sa nachádza v oblasti Saryarka a nápadne sa podobá pyramídam postaveným Begazy-Dandybai kultúrou v rokoch 1200 až 800 pred naším letopočtom.

Táto kultúra doby bronzovej bola rozšírená v oblastiach Kazachstanu, Turkménska a Uzbekistanu približne pred 4000 až 2200 rokmi. Kultúra je známa hlavne svojimi megalitickými mauzóleami alebo hrobmi.

Ľudia v tejto oblasti ťažili kedysi cín, meď a zlato. Žili v oázach na stepiach, hospodárili a hnali zvieratá. Kultúra bola rozšírená v oblasti dvoch miliónov kilometrov štvorcových, ktoré zahŕňajú pasienky a početné rudné ložiská. Ľudia mali okolo 60 osád a 200 cintorínov. Za cintoríny považujeme mauzóleum pre horné vrstvy spoločnosti a kurgany pre bežných ľudí.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/archaeologists-uncover-prehistoric-step-pyramid-steppes-kazakhstan-006478

Obrázok: 1.bp.blogspot.com/cRaZ5K0GCdI/V7tII4fhrJI/AAAAAAABveU/

rfZLsy1Zkwk4FcUVnpuCkpp8Vw1XPFj7gCLcB/s1600/Kazakhstan02a.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.