Archeológovia sa domnievajú, že našli stratené filištínske mesto Ziklag

Áno, je to tak! Archeológovia skutočne veria, že našli stratené filištínske mesto Ziklag, kde žil mladý Dávid, keď utiekol od kráľa Saula. Mala by ním byť 3000 rokov stará osada, ktorú objavili neďaleko moderného mesta Kiryat Gat v južnom Izraeli.

Letecký pohľad na archeologické nálezisko Ziklag v Izraeli.

„Ziklag je v Biblii spomínaný viackrát vo vzťahu s kráľom Dávidom,“ uviedol profesor Yosef Garfinkel z Hebrejskej univerzity.

Podľa biblického príbehu umožnil Achish, kráľ Gátov, hľadať Dávidovi útočisko v Ziklagu, keď utiekol pred kráľom Saulom. Potom bol vo veku 30 rokov pomazaný v Hebrone a s konečnou platnosťou prehlásený za kráľa.

Ziklag bol tiež dejiskom dramatických udalostí, počas ktorých Amalekiti, púštni nomádi, prepadli a spáli mesto, pričom zajali ženy a deti.

„Názov „Ziklag“ nie je v izraelskom slovníku bežným slovom, a teda nepochádza z miestneho jazyka. Ide o filištínske slovo, ktoré mestu dalo cudzie obyvateľstvo prisťahovalcov z Egejského mora,“ vysvetlili archeológovia.

Pri hľadaní Ziklagu padli viaceré možnosti (Tel Halif pri Kibbutz Lahav, Tel Sera v západnej Negeve, Tel Ševa a ďalšie). Žiadne z týchto miest však nedosiahlo trvalé osídlenie, ktoré by zahŕňalo aj filištínskej osídlenie či osídlenie z doby kráľa Dávida.

Vykopávky v lokalite Khirbet a-Ra’i , ktoré sa nachádzajú medzi Kiryat Gat a Lachish, odhalili masívne kamenné štruktúry a rôzne artefakty z 12. až 11. storočia pred Kr. Tie naznačujú prítomnosť filištínskeho mesta.

„Ďalšími nálezmi sú ložiská takých predmetov ako misky či olejové lampy. Tie boli umiestnené pod podlahou budovy, pretože miestni verili, že to stavbe prinesie šťastie. Našli sa tiež kamenné a kovové nástroje,“ uviedli vedci.

„Podobné nálezy boli v minulosti objavené pri vykopávkach v Ašdode, Aškelone, Ekrone a Gate (mestách Filištíncov).

Tím tiež odhalil zvyšky vidieckeho sídliska z doby kráľa Dávida zo začiatku 10. storočia pred Kr.

„Toto osídlenie zaniklo intenzívnym požiarom, ktorý zničil budovy,“ uviedol profesor Garfinkel a jeho kolegovia.

„V rôznych miestnostiach sa našlo takmer sto kompletných hrnčiarskych nádob. Sú totožné s tými, ktoré sa nachádzajú v súčasnom opevnenom judejskom meste Khirbet Qeiyafa, ktoré je identifikované ako biblické mesto Sha’arayim (v podhorí Judska).

Veľký počet kompletných artefaktom je svedectvom zaujímavého každodenného života za vlády kráľa Dávida.

Počas vykopávok sa našlo aj veľké množstvo skladovacích pohárov, stredné a veľké, ktoré sa používali na skladovanie oleja a vína.

Džbány a misky sú zdobené v štýle typickom pre obdobie kráľa Dávida.

____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: sci-news.com/archaeology/biblical-city-ziklag-07426.html

Obrázok: estaticos.efe.com/efecom/recursos2/imagen.aspx?lVW2oAh2vj

PKXb70iV5H5PtOw-P-2bpPPafeQ4TncnkXVSTX-P-2bAoG0sxzXPZPAk5l-P-2fU5UEd3OAEdRhvPZo7iPjiM3yA-P-3d-P-3d

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.