Austrálski domorodci sa hostili na kengurách pri táboráku pred 20 000 rokmi

Počas výkopov v jaskyni v regióne Pilbara v Západnej Austrálii odhalili, že pred zhruba 20 000 rokmi sa skupina domorodých ľudí zhromaždila okolo táborového ohňa a hostila sa na kengurom mäse.

Okolo pozostatkov táborového ohňa archeológovia vykopali aj kamenné nástroje, ktoré mohli domorodci používať napríklad aj na prípravu kengurích hodov.  Archeológ Michael Slack vo vyhlásení uviedol, že sa tím vedcov bude musieť na tieto nástroje pozrieť pod mikroskopom, ale už teraz je jasné, že sú to nástroje, ktoré sa vtedy používali.  

Pozemky, kde sa výkop nachádza, patria pod banský gigant BHP Billiton. Avšak kvôli histórii tejto oblasti musela spoločnosť pred začatím akýchkoľvek prác preskúmať pozemky, a to na základe dohovorov a v spolupráci s pôvodnými vlastníkmi, domorodými obyvateľmi Austrálie. Pri prieskume pozemkov objavili zaujímavú malú jaskyňu v horskom regióne Pilbara Hamersley Range.

Pilbara v západnej Austrálii, oblasť, kde archeológovia našli pozostatky kengurích hodov.  

Archeológovia boli nadšení, keď zistili, že v jaskyni sa nachádzajú aj nezvyčajné artefakty vrátane starých nástrojov, kengurích kostí a zvyškov táborového ohňa, ktoré obsahovali jemný biely popol a kusy uhlia, pričom celé nálezisko má približne 20 centimetrov. Výskumníci plánujú vykonať radiokarbonovú analýzu týchto zvyškov.  

Podľa umiestnenia táboráku pod povrchom a podľa kameňov, ktoré sa nachádzali okolo neho, vedci odhadujú, že má potenciálne okolo 20 000 rokov. Ešte zaujímavejší bol však objav kamenných nástrojov, ktoré sa našli priamo vedľa uhlia.

Na základe doteraz nájdených artefaktov, a to vrátane prítomnosti táborového ohňa, nástrojov a kengurích kostí sa dá konštatovať, že túto jaskyňu využívala rodina ôsmich až desiatich domorodých obyvateľov ako prístrešie niekoľko rokov, keď sa tu zastavili, aby pracovali na svojich loveckých nástrojoch, jedli kengurie mäso a sedávali pri táboráku.

Výskumníci poznamenali, že artefakty sa datujú do poslednej doby ľadovej, známej ako pleistocén, ktorý pretrvával pred približne 2,6 miliónmi rokov až po približne 11 700 rokov v minulosti.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62685-ancient-aboriginal-kangaroo-feast.html

Obrázky:

bigworldtale.com/wp-content/uploads/2018/06/remains-of-a-20000-year-old-Kangaroo-cookout-found-in-Australia-880×440.jpg

abc.net.au/news/image/9788848-3×2-700×467.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.