Ave, Caesar! alebo 50. roky v Hollywoode

Na rovinu musím priznať, že bratia Coenovci patria medzi mojich najobľúbenejších tvorcov filmov. Dá sa povedať, že na každú ich novinku čakám s napätím. Inak tomu nebolo ani pri ich najnovšom počine, ktorý má názov Ave, Caesar! (2016).

ave-caesar

Zlatý vek Hollywoodu

Príbeh je nasledovný.  Eddie (Josh Brolin) je človek, ktorého úlohou je riešiť problémy filmového štúdia. A že tých problémov nie je málo, netreba zdôrazňovať. Musí nájsť manžela pre tehotnú herečku, a tak sa vyhnúť škandálu. Sofistikovanému a distingvovanému režisérovi (Ralph Fiennes) musí presadiť do jeho drámy westernového hrdinu, no tu to ani zďaleka nekončí. Najväčšiu hviezdu štúdia, Bairda Whitlocka (George Clooney), unieslo združenie Budúcnosť. Zistenia preukážu, že sa nejedná o nikoho iného ako o komunistov…

Paródia?

Bratia Coenovci majú svojský zmysel pre humor. Preto treba bez okolkov zdôrazniť, že tento film nebude vyhovovať hocikomu. Na druhej strane, ak patríte medzi fanúšikov suchého humoru popretkávaného skvelými gagmi, tak si prídete na svoje. Vlastne sa dá povedať, že celý film je súhrou skečov, ktoré spolu pozvoľna súvisia, pričom dej ide chvíľami do úzadia. Ale bez ohľadu na druh  humoru, ktorý je vášmu srdcu blízky, treba doceniť umeleckú kvalitu diela. Herci hrajú výborne, tisíc bodov si zaslúži určite Channing Tatum.

Z historického hľadiska by som možno bral film ako paródiu Hollywoodu, ale so všetkými jeho krásami. Štýl filmovania, príprava filmov, rozdelenie hercov, kostýmy, spôsob života ľudí a podobne sú tu vyjadrené na výbornú. Je to taká malá exkurzia do 50. rokov. Nevýhodou je, že treba byť znalý divák, inak mnoho narážok človek nepochopí, a tak aj mne ušlo pár vtipov.

Potešili aj krátke zábery filmu z dôb Ježiša Krista. Jednalo sa síce iba o pár scén, ale hlbší záber do histórie bol určite príjemným spestrením.

A najlepšie na záver, komunistická vsuvka. Skvelá politická satira, nielen na amerických komunistov. Taktiež stretnutie kapitalizmu v Hollywoode s komunistickými ideami. Spoločnosť Budúcnosť bola pre mňa najväčším gólom filmu. Hlavne ich stretnutie s unesenou hviezdou a jej následným… Ale nebudem dávať spoilery. Ak patríte medzi fanúšikov tvorby Coenovcov, tento film je povinnosťou. A samozrejme, pozrieť by si ho mali aj tí, čo hľadajú príjemný oddych s mnohými možnosťami sa zasmiať.

_______________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: stat.24.hu/app/uploads/2015/12/hail-caesar-george-clooney-suffering-1024×576.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.