Bábätká mali svoje „učiace“ poháriky už pred tisíckami rokov

Drobné hrnčeky sa našli v hroboch, ktoré patrili deťom.

Ako toto moderné dieťa správne dokazuje, táto zrekonštruovaná nádoba je svojou veľkosťou určená pre podobne malinké ruky.

Bábätká a malé deti pili z hlinených „učiacich pohárikov“ už počas doby bronzovej a železnej, no nová štúdia predpokladá, že mohli existovať už pred 7000 rokmi.

Tieto vodu chrliace artefakty sa našli na archeologických náleziskách v celej Európe, pričom prvýkrát sa objavili v období neolitu a následne sa stávali bežnejšími. Vedci mali podozrenie, že nádoby boli určené na kŕmenie dojčiat a batoliat, ale niektorí iní vedci zasa tvrdili, že táto keramika môže byť určená pre chorých, zranených alebo starších dospelých.

Autori tejto novej štúdie sa snažili zistiť, na čo sa tieto nádobky vlastne používali. Kvôli vyriešeniu tejto otázky analyzovali nádoby z detských hrobov v dnešnom Nemecku. Vedci v nich objavili rezíduá živočíšnych mliečnych tukov, z čoho vyplýva, že nádoby často obsahovali práve mlieko, ktorým sa kŕmili malé deťmi, ktorým sa tak dopĺňalo nedostatočné dojčenie alebo sa využívali v čase odstavenia dieťaťa. Hlavná autorka štúdie Julie Dunne, vedúca výskumná pracovníčka na Chemickej univerzite v Bristole vo Veľkej Británii to považuje za prvý „priamy dôkaz o potrave, ktorou sa tieto deti kŕmili“.

Vedci skúmali tri podobné nádobky z hrobov veľmi malých detí, pričom najstaršie z nich nemalo viac ako 6 rokov. Dva hroby sa datujú do obdobia rokov 800 až 450 p.n.l., a ten tretí bol kremačný hrob, nájdený v nekropole z obdobia rokov 1200 až 800 p.n.l.

Dunne vysvetľuje, že archeológovia zvyčajne odhaľujú organické zvyšky drvením malých kúskov rozbitej keramiky, pričom na jednom mieste sú ich často tisíce, a následne chemicky analyzujú takto vzniknutý prášok. Na základe rôznych molekulárnych a izotopových informácií dokážu potom určiť, aké výrobky sa v keramike nachádzali, či už išlo o živočíšne výrobky (mäso alebo mlieko), alebo o rastliny a ich produkty, prípadne by mohli odhaliť aj včelí vosk, ktorý by označoval med.

Testovanie malých nepoškodených predmetov bez ich následného zničenia pri testovaní je však oveľa zložitejšie. V rámci štúdie vedci opatrne vyškrabovali vnútro nádob a zhromaždili tak zrnká sypkého prášku. Zvyšky mastných kyselín z mladších nádob naznačujú, že mlieko v nich pochádzalo od prežúvavcov, ako sú kravy, ovce alebo kozy. Autori štúdie uvádzajú, že v staršom šálku bolo mlieko pochádzajúce od neprežúvavcov, napríklad od človeka či bravčového dobytka.

Mohlo však dieťa naozaj pohodlne a bezproblémovo používať tento pohárik? Vedci v štúdii zrekonštruovali jednu z týchto nádob, naplnili ju zriedenou jablkovou šťavou a podali ju dychtivému jednoročnému dieťaťu. Dieťa ho inštinktívne vzalo do rúk a začalo z neho piť, bolo s ním veľmi spokojné.

Ak sa tieto šálky z doby bronzovej a železnej používali na kŕmenie detí, tak podľa štúdie je pravdepodobné, že to isté platí pre podobné šálky nájdené na iných miestach, ktoré sa datujú do obdobia neolitu.

Tieto poháriky ponúkajú zaujímavý pohľad na dôležitý posun v ľudskej histórii. Ako ľudia prechádzali od životného štýlu lovca-zberača k poľnohospodárskym návykom, získavali postupne spoľahlivý prístup k mlieku a obilninám, aby tak mohli nakŕmiť svoje deti, čo znamenalo, že rodiny sa mohli rýchlejšie rozrastať. Lovci-zberači mali tendenciu zachovávať medzi deťmi prestávku okolo päť rokov. Akonáhle začali žiť v poľnohospodárskom štýle, interval medzi pôrodmi sa výrazne skrátil, a ustálil sa približne na dvoch rokoch.

Podľa Dunne mali ľudia viac detí, pretože bolo oveľa ľahšie ich nakŕmiť. To viedlo ľudí k životu vo väčších osadách, a nakoniec k urbanizácii.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/ancient-sippy-cups.html

Obrázok: skystatement.com/wp-content/uploads/2019/09/

5296/babies-drank-from-ancient-sippy-cups-thousands-of-years-ago.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.