Barbarsky realistická Hra o tróny

Postavy v televíznom seriáli „Hra o tróny“ majú tendenciu umierať ako švihnutím čarovného prútika. Ako hovorí sama kráľovná Cersei Lannister v prvej sérii hitu HBO: „Keď hráte hru o tróny, buď vyhráte, alebo zomriete“.

Ukázalo sa však, že seriál sa drží historických podkladov, ktoré spisovateľa inšpirovali k napísaniu tejto rozsiahlej knižnej série. Podľa novej analýzy štatistikov na Univerzite v Osle sa miera úmrtnosti šľachticov v „Hre o tróny“ zhoduje s mierou úmrtnosti elity v skutočnej Vojne ruží.

Vojna ruží bola anglickou občianskou vojnou, ktorá zúrila medzi rokmi 1455 a 1487. Konflikt, počas ktorého bol zabitý kráľ Richard III., sa odohrával medzi Lancasterovcami a Yorkovcami o kontrolu anglického trónu. George R.R. Martin, autor série kníh „Piesne ľadu a ohňa“, na základe ktorých bol natočený seriál HBO, uvádza, že bol pri písaní svojej fantastickej série kníh inšpirovaný práve týmto vyčerpávajúcim krvavým konfliktom.

Doktorandská študentka Univerzity v Oslo, Céline Cunen, sa zaujímala o prepojenie úmrtnosti v seriáli so skutočnou úmrtnosťou počas Vojny ruží. Využívala hlavne poznatky z Wikipédie, keďže aj seriál sa viac zameriava na elitné postavy ako na obyčajných ľudí z davu.  

Cunenová vo svojom vyhlásení však uviedla, že to urobila len pre zábavu, keďže je členkou skupiny výskumníkov, ktorí chcú komunikovať štatistiku ako zrozumiteľnú vedu celému svetu, a tak považovala za dobrú príležitosť urobiť to práve takto, aj keď je samozrejme nemožné získať správny štatistický základ pre porovnanie televízneho seriálu a historickej vojny.  

Pozrime sa teda na jej výsledky porovnania historických dát a úmrtí v „Hre o tróny“. Najprv zistila, že „Hra o tróny“ predstavuje relatívne presné rodové nerovnosti významných ľudí v stredovekom svete, keďže 76 percent mŕtvych postáv boli muži, zatiaľčo 88 percent významných ľudí padnutých počas Vojny ruží boli taktiež muži. V obidvoch prípadoch zamieralo viac šľachticov než obyčajných ľudí. 55 percent mŕtvych v „Hre o tróny“ patrilo k šľachte a až 68 percent významných historických osobností z Vojny ruží boli šľachtici.

Šľachta versus obyčajní ľudia

Treba si tiež uvedomiť, že všetci žijúci počas Vojny ruží sú teraz už mŕtvi, zatiaľčo niektoré postavy z Game of Thrones zostávajú „nažive“. Cunenová vytvorila krivky, ktoré predpokladajú prirodzené životné rozpätie.  Zistila, že šľachtici v „Hre o tróny“ a tí z Vojny ruží zomreli takmer identicky.

Na druhej strane fantazijná séria nezachytáva úmrtnosť na strane obyčajného ľudu. Úroveň úmrtnosti obyvateľov bola počas Vojny ruží nižšia ako miera úmrtnosti šľachty, pretože tieto vojny do veľkej miery bojovala práve šľachta a ňou prenajatí profesionálni vojaci. V „Hre o tróny“ zomierajú však neušľachtilí ľudia vyššou rýchlosťou ako ušľachtilé postavy.

Podľa Cunenovej to je však spôsobené tým, že skutočné stredoveké Anglicko malo parlament. Napriek tomu, že parlament nebol vždy silný alebo demokratický, dával obyčajným ľuďom aspoň nejaký hlas a vážnosť. Avšak vo svete „Hier o tróny“ chýba parlamentné teleso, takže táto trieda dôležitých, no neušľachtilých ľudí jednoducho v knihách a seriály úplne absentuje.  

Jej analýza mohla porovnávať len tie postavy, ktoré boli v seriáli spomenuté s ľuďmi, ktorých mená boli zaznamenané v histórii. Preto nemohla kvantifikovať rozdiel medzi Vojnou ruží a „Hrou o tróny“ pre priemerného bezmenného roľníka. Napriek tomu uvádza, že sa zdá byť pravdepodobné, že život počas Vojny ruží bol pre masy o niečo lepší ako život vo svete „Hry o tróny“. Počas Vojny ruží boli obyčajní ľudia z bojov z veľkej časti vynechaní. „Hra o tróny“ však poukazuje na hromadné utrpenie obyčajných ľudí ako je hlad a masakre, utečenci a ďalšie známky rozpadu spoločnosti (a samozrejme na to, že zima sa blíži).

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/59836-game-of-thrones-death-rate-realistic.html

Obrázok: digitalspyuk.cdnds.net/17/25/1600×800/landscape-1497873943-game-of-thrones-5×05.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.