Bardejov a jeho história

bardejovPrvá zmienka o meste Bardejov pochádza zo zápisu v Ipatijevskej kronike z roku 1241. Najstaršie stopy však vedú až do doby kamennej a dôkazmi sú napríklad kamenné nástroje pochádzajúce z tejto doby.
Bardejov sa zrodil ako malá osada, no vďaka svojej výhodnej polohe na obchodnej ceste medzi Čiernym a Baltským morom sa z neho stalo bohaté obchodné mesto. Týmto zaujal pozornosť všetkých uhorských panovníkov.

Remeslá a pretrvávajúci obchod bolo treba chrániť a udržiavať, preto dal v roku 1352 kráľ Ľudovít I. rozkaz na stavbu hradieb okolo mesta. Takto Bardejov získal nábeh na kráľovské mesto, ktorým sa nakoniec vďaka rôznym privilégiám aj stal. Písal sa rok 1376. Mesto bolo povýšené na Slobodné kráľovské mesto Ľudovítom I. Okrem iného, Bardejov získal aj hrdelné právo (1365). Na vykonávanie trestu smrti takýmto spôsobom malo mesto svojho vlastného kata. 

Vďaka mnohým rozvíjajúcim sa remeslám sa Bardejov sa dostal Bardejov medzi 14. a 15. storočím na úplný vrchol slávy a bohatstva. Počet zapísaných remesiel v Bardejove bol v roku 1437 až 64. Dochádza k budovaniu rôznych honosných cirkevných a svetských stavieb, ktoré sú dôkazom „zlatého veku“ Bardejova. V roku 1453 získava aj vlastný erb, ktorý mu udelil kráľ Ladislav.
erbPočas rozvoja školstva sa postavilo humanitné gymnázium, ktoré si vybudovalo výborné meno v rámci celého Uhorska. Taktiež sa otvorila verejná farská knižnica, došlo k založeniu dvoch kníhtlačí (Guttgeselovej a Kloszovej). V prvej bola v roku 1581 vytlačená aj práca „Katechizmus“ od Martina Luthera.
Sláva mesta však začala upadať a začiatkom 17. storočia došlo k hospodárskemu úpadku. V roku 1680 ho Tökölyho vojaci takmer celé zničili založením veľkého požiaru.
O dve storočia neskôr sa začalo v malom rozsahu rozvíjať v Bardejove bankovníctvo. Po 2. svetovej vojne sa mesto dostalo naspäť do starých koľají. Rozvinul sa priemysel, školstvo, došlo k stavbe nových sídlisk a Bardejov sa zameral na obnovu historických pamiatok v centre mesta.

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: slovakiatravels.com, herkules.sk, bardejov.sk

Obrázky: islovakia.wordpress.com, tourist-channel.sk, 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.