Berlínsky múr – železná opona Európy

Dva dni potom, čo bol uzavretý voľný prechod medzi východným a západným Berlínom ostnatým drôtom, začali východonemecké úrady stavať múr, aby natrvalo uzavreli prístup na Západ. Počas nasledujúcich 28 rokov stál silne opevnený berlínsky múr ako hmatateľný symbol rozdelenej Európy.

Na konci druhej svetovej vojny v roku 1945 sa Nemecko rozdelilo na štyri spojenecké okupačné zóny. Berlín, nemecké hlavné mesto, bol tiež rozdelený na okupačné sektory, hoci sa nachádzal hlboko v sovietskej zóne. Budúcnosť Nemecka a Berlína bola hlavným bodom v povojnových rozhovoroch a napätie narastalo, keď Spojené štáty, Británia a Francúzsko v roku 1948 presadzovali spojenie svojich okupačných zón do jedného autonómneho celku, a teda Spolkovej republiky Nemecko (Západné Nemecko). V reakcii na to začal ZSSSR blokádu Západného Berlína v snahe prinútiť Západ opustiť mesto. Masívny letecký ťah Británie a Spojených štátov však udržal v Západnom Berlíne dodávku potravín a paliva. V máji 1949 Sovieti blokádu ukončili.

V roku 1961 začalo napätie v Berlíne opäť stúpať. Pre východných Nemcov, nespokojných so životom v komunistickom systéme, bol Západný Berlín bránou k demokratickému Západu. V rokoch 1949 až 1961 utieklo asi 2,5 milióna východných Nemcov z východného do západného Nemecka, najviac cez západný Berlín. Do augusta 1961 prešlo každý deň na Západ v priemere 2 000 východných Nemcov. Mnohí utečenci boli kvalifikovaní robotníci, odborníci a intelektuáli. Ich strata mala zničujúci vplyv na východonemecké hospodárstvo. Na zastavenie exodu na Západ sovietsky vodca Nikita Chruščov odporučil východnému Nemecku, aby uzavrel prístup medzi východným a západným Berlínom.

V noci z 12. na 13. augusta 1961 položili východonemeckí vojaci srdcom Berlína takmer 50 km ostnatého drôtu. Občania vo východnom Berlíne mali zakázaný vstup do západného Berlína a drasticky sa znížil počet kontrolných stanovísk, na ktorých mohli obyvatelia Západu prekročiť hranicu. Prekvapený Západ hrozil obchodným embargom proti východnému Nemecku. Sovieti odpovedali, že na takéto embargo odpovie nová pozemská blokáda Západného Berlína. Keď sa ukázalo, že Západ nebude robiť žiadne veľké opatrenia na protest proti zatváraniu, východonemecké orgány začali uzatvárať stále viac kontrolných stanovísk medzi východom a západom Berlína. 15. augusta začali nahrádzať ostnatý drôt betónom. 

Prvé betónové stĺpy vyrástli na Bernauer Strasse a na Potsdamer Platz. Niekoľko východonemeckých robotníkov postavilo prvé segmenty berlínskeho múru a východonemecké jednotky ich začali strážiť guľometmi. Pri permanentnom zatváraní hraníc sa 15. augusta zintenzívnili pokusy únikov východných Nemcov. 19-ročný východonemecký vojak Conrad Schumann nám poskytol slávny obraz, keď vyfotografoval preskakovanie bariéry cez ostatný drôt na slobodu.

Počas zvyšku roku 1961 sa chmúrny a nevzhľadný múr v Berlíne naďalej zväčšoval. Nakoniec pozostával z radu betónových stien, ktoré siahali do výšky viac ako 4,5 metra. Tieto steny boli pokryté ostnatým drôtom a strážené strážnymi vežami, guľometmi a mínami. V 80. rokoch sa tento systém múrov a elektrifikovaných plotov rozšíril o 45 km cez Berlín a 120 km okolo západného Berlína, čím sa úplne izoloval od zvyšku východného Nemecka. Východní Nemci tiež postavili rozsiahlu bariéru pozdĺž väčšiny z 1370 km hranice medzi východným a západným Nemeckom.

Na západe bol berlínsky múr považovaný za hlavný symbol komunistického útlaku. Asi 5 000 východným Nemcov sa podarilo uniknúť cez Berlínsky múr na západ, ale frekvencia úspešných útekov sa zmenšovala, ako sa múr upevňoval. Tisíce východných Nemcov bolo zajatých počas pokusov o útek a 191 bolo zabitých.

V roku 1989 bol komunistický režim východného Nemecka ohromený demokratizáciou v celej východnej Európe. Večer 9. novembra 1989 východné Nemecko oznámilo zmiernenie cestovných obmedzení na Západ a tisíce ľudí žiadali prechod cez Berlínsky múr. Východné nemecké pohraničné stráže čelili rastúcim demonštráciám a hranice sa otvorili. Jeden muž z davu vyliezol na vrchol Berlínskeho múru, namaľoval na neho grafity a odstránil niekoľko fragmentov ako suveníry. Nasledujúci deň začali východonemecké jednotky múr demontovať. V roku 1990 sa východné a západné Nemecko opäť formálne spojili.


_____________

Zdroj: history.com/this-day-in-history/berlin-wall-built

Obrázok: https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/44/e6/5b758477dc105_o,size,640×400,

crop,0.0000×0.2271×0.9948×0.6188,q,71,h,13f9c9.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.