Biblická vojna odhalená na 2 800-ročnom kamennom oltári

Oltár odhaľuje nové podrobnosti o vzbure proti Izraelskému kráľovstvu.

Tento 2800 rokov starý valcový kamenný oltár bol objavený len nedávno v svätyni Moabite v starovekom meste Atarot v Jordánsku. Obsahuje dva nápisy. Zdá sa, že odkazujú na udalosti, ktoré sa stali počas starodávnej biblickej vojny.

Oltár nesie dva nápisy. Slová sú v jazyku Moabite, kým číslice v nápisoch sú písané hieratickým písmom. Oltár sa pravdepodobne datuje do doby, keď sa kráľ Mesha úspešne vzbúril proti Izraelskému kráľovstvu a dobyl Atarot (niekedy Atarota), mesto, ktoré Izraelské kráľovstvo ovládalo. Vtedy sa Izrael rozdelil na severné kráľovstvo, ktoré si zachovalo meno Izrael a južné kráľovstvo, zvané Júda.

Hebrejská biblia spomína povstanie a tvrdí, že predtým, ako sa Mesha vzbúril, musel jeho ľud Izraelu každoročne vzdávať hold tisícom jahniat a veľkým množstvom vlny. Povstanie je tiež opísané na takzvanej Mesha stele (doska s nápismi). Objavená bola v roku 1868 v Dhibane v Jordánsku, a rozpráva príbeh o tom, ako Mesha dobyl Atarot a zabil mnohých obyvateľov mesta.

Oltár bol objavený pri vykopávkach svätyne ešte v roku 2010.

Zdá sa, že jeden z dvoch nápisov na oltári opisuje bronz, ktorý zmizol po dobití Atarot. Vedci špekulujú o tom, že ulúpený bronz z podmaneného mesta [Atarot] bol použitý ako dar práve v tejto svätyni a preto sa to spomína práve na tomto oltári. Z druhého nápisu sú zachované len fragmenty a je tak dosť ťažko zrozumiteľný. Zdá sa, že časť textu (po preklade) hovorí, že „4000 cudzincov bolo rozptýlených a opustených vo veľkom počte“, zatiaľ čo iná časť nápisu hovorí niečo o „pustom meste“. Podľa vedcov je tento nápis veľmi nejasný, no myslia si, že vraví o udalostiach z obdobia vzbury Meshu proti Izraelu a zajatia mesta.

Oltár dokazuje, že Moabiti si podrobili Atarot. Taktiež dáva svetu na známosť, že Moabiti mali pred 2800 rokmi zručných pisárov, ktorí používali svoje vlastné písmo. Nápisy na oltári „sú najskoršími dôkazmi výrazného moabitského písma“.

Dnes sa Atarot nazýva Khirbat Ataruz. Výkopy vedie Chang-Ho Ji, dekan na La Sierra University v Riverside v Kalifornii.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/alter-tells-story-of-biblical-war.html

Obrázok: cdn.mos.cms.futurecdn.net/tTq3CLpHFK7KPJXEeupUMK-650-80.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.