Blázni do zrubov vás vtiahnu do magickej krajiny amerického východu

Apalačské pohorie sa tiahne cez významnú časť východu Spojených štátov a Kanady. A práve odtiaľto pochádzajú blázni do zrubov, ktorí do tamojšej magickej krajiny osádzajú typické drevené stavby.

Klasické americké zruby u nás príliš veľkú históriu nemajú. V našich končinách sa začínajú stavať až v posledných rokoch a priznajme si, tu pôsobia tak trochu ako päsť na oko. V USA a Kanade majú, samozrejme, nezastupiteľné miesto, a to predovšetkým v horských a severných oblastiach. Obľúbené sú najmä vďaka svojim skvelým izolačným vlastnostiam a taktiež jednoduchej dostupnosti materiálov. Stačí predsa pozhadzovať pár stromov, odkoreniť ich, pospájať do formy domu a môžete bývať. Alebo nie?  

Že to nie je až také jednoduché, to nám dokáže dokumentárny seriál Blázni do zrubov, ktorý sa na naše obrazovky vracia už v druhej sérii. Štáb v ňom sleduje ozajstných machrov na stavby zrubov, tím Charlieho Normana, ktorý tentokrát nestavia úplne nové budovy, ale vydáva sa ekologickejšou metódou upcyclingu. Vyhľadáva staré, zabudnuté a opustené zruby a stodoly a vdychuje im nový život.

Záchrana takýchto starých stavieb je unikátna aj v tom, že je potrebné mať dostatočné znalosti o dreve a o tom, ako sa chová po desiatkach či až stovkách rokoch v poškodenej a dlho nedotknutej forme. Naviac je často potrebné budovy pred rekonštrukciou demontovať a znovu zložiť, čo si na strane stavebníkov vyžaduje riadnu dávku opatrnosti a trpezlivosti. Podľa Normana a jeho chlapov to ale stojí za to. Tvrdí, že takáto práca je obnovením amerického sna.

Spoločne so štábom zistíme, že predkovia súčasných obyvateľov Apalačského pohoria neboli žiadny amatéri a že sa v danom „fachu“ skutočne vyznali. Ich úžasne tesárske umenie, nahradené v dnešnej dobe skôr rýchlymi a finančne efektívnymi metódami, ocenia nie len odborníci, ale aj tá časť širokej verejnosti, ktorá miluje vôňu dreva a je aj dnes naklonená trampingu a chatáreniu. Staré metódy spracovávania dreva sa skrátka aj v súčasnosti ukazujú byť tým najlepším aj keď ľudstvo naň pomaly zabúda. Vďaka chlapom, ako je Norman a jeho tím sa však história môže vracať a nemusí sa nenávratne stratiť niekde v ľudských archívoch.

O tom ako sa niektoré zruby pod rukami expertov postupne vracajú k životu, aj o tom ako iné  dokážu slúžiť už len ako „darcovia orgánov“, teda vysoko cenného historického dreva, sa môžete dozvedieť v druhej sérii dokumentárneho seriálu Blázni do zrubov (Log Cabin Fever), ktorý má premiéru v pondelok 22. júla o 21:00 na televíznej stanici Viasat Explore.

www.viasatexplore.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.