Bláznivý James Clerk Maxwell?

,,Iba ťažko sa vyhneme záveru, že svetlo je priečnym vlnením toho istého média, ktoré je príčinou elektrických a magnetických javov.“

Citát jedného z najväčších velikánov v celej histórii ľudstva, Jamesa Clerka Maxwella, vedca, ktorého mnohí poznajú minimálne pre jeho štyri slávne rovnice, ktoré zjednocujú dokopy elektrinu a magnetizmus.

Bláznivý?

James sa narodil 13. júna 1831 v škótskom Edinburghu. Svoje výnimočné nadanie prejavil už v detstve, keď vo veku 14 rokov publikoval svoju prvú vedeckú prácu. Po smrti matky bol poslaný do školy v Edinburghu, vtedy mal 16 rokov. Práve na škole získal prezývku bláznivý, pretože sa nechal svojím štúdiom príliš pohltiť. Po troch rokoch štúdia prestúpil do Cambridgu v Anglicku. Neskôr získal profesorský titul. Keď jeho otec ochorel, vrátil sa domov a skúsil si zohnať prácu tam. Avšak, pre nezhody so svojím starým učiteľom odišiel do Londýna, konkrétne do King´s College. V roku 1871 sa stal prednostom laboratória v Cambridgi. Napokon tu aj skonal vo veku 48 rokov na karcinóm žalúdka.

Obrovský prínos

Maxwellov prínos pre svet vedy (a nie len tej) je skutočne ohromný. Nadviazal na výskum ďalšieho velikána Michaela Faradaya. Vylepšil kinetickú teóriu plynov, taktiež položil základ farebnej fotografie. Ďalším významným objavom bolo zistenie rýchlosti svetla, a celkovo elektromagnetického vlnenia, približne 300000km/s. A samozrejme je tu jeho najznámejšia práca.

Rovnice, ktoré zjednotili svet

Teória a vôbec všetko ostatné okolo týchto rovníc je veľmi zložité. Ale napriek tomu sa pokúsime aspoň v jednoduchosti vysvetliť to.

Pozn. Rovnice sú uvedené v diferenciálnom tvare, existuje aj integrálny

Prvá rovnica:

rot H = j + (Dt

Táto rovnica hovorí o tom, že magnetické pole je sprievodným znakom elektrického prúdu, pole vektora H je vírové

Druhá rovnica:

rot E = -(¶B/ ¶t)

Táto rovnica zase hovorí o tom, že časovou zmenou magnetického poľa vzniká vírové elektrické pole.

Tretia rovnica.

div B = 0

Tretia rovnica hovorí, že magnetické pole je nežriedlové- neexistuje elementárny zdroj magnetického poľa. Taktiež hovorí o tom, že neexistuje magnetický monopól, teda každý magnet má sever aj juh.

pozn. iný velikán Dirac sa snažil dokázať, že existuje magnetický monopól, avšak neúspešne

Štvrtá rovnica:

div D = r

Hovorí o tom, že existuje elementárne zdroje elektrického poľa- elektrické náboje, a teda elektrické pole je žriedlové.

Existujú aj ďalšie takzvané materiálové rovnice, Lorentzova sila a podobne, no predsa len, nejedná sa o stránku zameranú na fyziku.

Mmusíme uznať, že Maxwell bol jeden z najvýznamnejších vedcov, veď v druhej polovici 19. storočia sa mu podarilo zjednotiť elektrinu a magnetizmus štyrmi rovnicami, ktoré sa stali jedným zo základných kameňov fyziky dnešnej doby.

_____________

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroje:

Joanne Baker: Fyzika 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať, Slovart, ISBN 978-80-556-0876-1

kf-lin.elf.stuba.sk/~ballo/STU_online/Fyzika%20II/11%20kapitola/elmagPole2-3.htm

Obrázok: i.guim.co.uk/img/static/sys-images/Guardian/Pix/pictures/

2013/5/9/1368102346975/Portrait-of-James-Clerk-M-005.jpg?w=700&q=55&auto=format&usm=12&fit=max&s=bb1fa663c10add907ba5d4dc29388b45

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.