Bola Kleopatra naozaj až taká krásna?

Počas nasledujúcich dvetisíc rokov bola známa svojou nadpriemernou fyzickou krásou, ktorá sa dostala na nespočetné množstvo umeleckých diel. Tie ju vykresľovali ako zvodnú ženu a pod jej menom vzniká ešte aj dnes množstvo moderných kozmetických salónov.

Legenda o jej kráse je bezpochyby založená na jej slávnom vzťahu s dvomi vplyvnými rímskymi vodcami, Cézarom a Marcom Antoniom. Ako však naozaj vyzerala? Existuje nejaký solídny základ pre tvrdenia o jej jedinečnej fyzickej kráse? Pozrime sa na to, čo nám hovoria historické a archeologické dôkazy.

Rímsky historik Cassius Dio, ktorý píše dve storočia po Kleopatrinom panovaní, ju opisuje ako „ženu prekračujúcu krásu“, na ktorú bolo „skvelé sa pozerať“. Grécky historik Plutarch, ktorý píše o viac ako storočie skôr než Dio, však tvrdí, že „jej krása nebola sama osebe úplne neporovnateľná a ani taká, aby udivovala tých, ktorí ju videli.“ Súčasné dôkazy nie sú dôvodom na to, aby sme mohli veriť jednému či druhému z nich, no na druhej strane, nie sú dostatočné ani na to, aby sme im veriť nemohli.

Neexistujú žiadne sochy, ktoré by sa dali spoľahlivo pripísať Kleopatre. Jej podobizeň prežila len na starých minciach, ktoré nám môžu pomôcť vytvoriť akúsi predstavu. Tu je však táto „kráska“ zobrazená úplne priemerne, ba možno až mužne. Je však potrebné si uvedomiť, že mince v starovekom svete boli silnou súčasťou politickej propagandy. Úmyselné zobrazenie Kleopatry s mužskými rysmi, ktoré sú podobné jej predkom, nebolo pokusom o zachytenie skutočnej podoby, ale skôr o legitimáciu vlády mladej dámy.

Je tiež dôležité mať na pamäti, že staroveké ideály krásy boli úplne odlišné od moderných západných svetov. Napríklad staroveké grécke zobrazenia krásnej bohyne lásky Afrodity vždy ukazujú na plnoštíhlu ženu s výrazným nosom; ženu, ktorej by moderná spoločnosť pravdepodobne odporučila schudnúť a dať si plasticky upraviť nos. Otázka, či bola Kleopatra krásna, je možno potom zbytočnou otázkou. Kultúre, ktorá ju obklopovala, krásna pripadať mohla, ale či by sme ju tak videli dnes, ťažko povedať. 

No možno musíme urobiť iba to, že sa posunieme za hranice krásy a nebudeme ju vnímať len ako čistý fyzický koncept. Dio nám tiež hovorí, že Kleopatra mala „najchutnejší hlas a znalosť toho, ako sa stať prijateľnou pre všetkých“. Rovnako Plutarch uvádza, že rozhovor s Kleopatrou „mal neodolateľné kúzlo a jej prítomnosť v kombinácii s presvedčivosťou a postavou bola posilnená o jej správanie voči druhým osobám, inými slovami, bolo na nej niečo povzbudzujúce“. Napísal, že „v tónoch jej hlasu bola sladkosť; a jej jazyk sa ako nástroj mnohých reťazcov mohol ľahko obrátiť na akýkoľvek jazyk, ktorý sa jej páčil“.

Potom nám z toho vyplýva jediné: neodolateľnosť Kleopatry nemala nič spoločné s jej fyzickým vzhľadom, ale skôr s jej intelektom, charakterom a zrejme s tónom jej hlasu. Keď uvažujete o tom, ako hlboko sa do nej Cézar a Antonius zamilovali, je zrejmé, že v hre muselo byť niečo viac než len mladé sexy telo. Koniec koncov, obaja boli notoricky známi „lovci žien“ a určite by Kleopatre nepodľahli len kvôli jej vzhľadu.

Zdá sa pravdepodobné, že telesný vzhľad Kleopatry nebol o nič viac atraktívny než u ostatných žien, napriek tomu však svojím vtipom, šarmom a odvahou uchvátila nielen dvoch z najmocnejších mužov starovekého sveta, ale získala si kolektívnu predstavivosť ľudí nasledujúcich storočí. To, že najznámejšia kráska v ľudskej histórii mala krásny charakter, by mohlo byť dôležitou lekciou pre našu modernú fixáciu na čisto fyzickú stránku osobnosti.

____________

Zdroj: heritagedaily.com/2015/08/was-cleopatra-beautiful-the-archaeological-evidence/92015

Obrázok: folio.nzz.ch/sites/default/files/styles/article_teaser_landscape/public/images/

articles/folio_11_12_1108_schlagschatten_NEU_0.jpg?itok=S8jL4aYv

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.