Bola objavená 2 700-ročná polynézska sada na tetovanie, pričom jej ihly boli vyrobené z ľudskej kosti

Geoffrey Clark z Austrálskej národnej univerzity drží kúsok 2 700 rokov starej tetovacej sady z Tongy.

Súbor štyroch malých hrebienkov z polynézskeho kráľovstva Tonga by mohol patriť k najstarším tetovacím súpravám na svete.

Nástroje boli sedem rokov uložené na austrálskej univerzite. Tím výskumníkov tieto artefakty nedávno prehodnotil a zistil, že hrebene, z ktorých dva sú vyrobené z ľudskej kosti, sú staré 2700 rokov.

Archeológovia vedia, že tetovania sa v niekoľkých kultúrach praktizovali už v prehistorickej dobe. Múmie od Sibíru až po Egypt boli nachádzané s rôznymi tetovaniami, viditeľnými na ich tele. Ľadový muž Ötzi, 5000 rokov stará múmia objavená v Alpách, má na svojom tele desiatky tetovaní, o ktorých si niektorí vedci myslia, že boli spravené kvôli ich terapeutickým účinkom.  

Autori tejto novej štúdie Geoffrey Clark z Austrálskej národnej univerzity a Michelle Langley z Griffith University píšu, že v Oceánii neboli objavené múmie, ktoré by pomohli zistiť, kedy sa tetovanie objavilo prvýkrát, pretože ich pokožka jednoducho v týchto tvrdých tropických podmienkach nevydržala. Takže namiesto toho musia hľadať menej priame stopy, teda napríklad nástroje používané pri výrobe tetovaní.

Len v poslednej dobe začali archeológovia rozpoznávať prehistorické nástroje, ktoré sa používali na tetovanie. V roku 2016 archeologické experimenty ukázali, že 3 000 rokov staré nástroje zo sopečného skla sa pravdepodobne používali na tetovanie na Šalamúnových ostrovoch. V minulom roku iný tím uviedol, že našiel atramentové tetovacie ihly vyrezané z morčacích kostí, a to v hrobe pôvodných obyvateľov v Tennessee, starom asi 3600 rokov. A práve minulý týždeň archeológovia uviedli, že 2000 rokov starý artefakt z múzejného skladu identifikovali ako tetovací nástroj, pričom jeho ihla bola vyrobená z pichľavých kaktusových tŕňov predchodcami Puebla v dnešnom Utahu.

Malé hrebene z Tongy boli nájdené v roku 1963 v starobylom archeologickom nálezisku počas výkopov na ostrove Tongatapu patriacom Tongu. Artefakty boli uskladnené na austrálskej národnej univerzite v Canberre, pričom sa predpokladalo, že podľahli skaze počas požiarov. Avšak v roku 2008 ich neporušené objavili a výskumníci sa rozhodli, že ich podrobia uhlíkovému testu pre určenie ich veku.

Tetovanie bolo a stále je dôležitou súčasťou života ľudí v tichomorskej oblasti, veď aj samotné slovo „tetovanie“ pochádza z polynézskeho slova „tatau“. Z nepotetovaných mužov v Tonge si robili srandy, pričom mnohí z nich po potlačení tetovacích zvyklostí európskymi misionármi v 19.storočí cestovali do Samoi, aby sa nechali skrášliť ich pravým tradičným tetovaním.  

Na konci osemnásteho storočia ozrejmil britský kapitán James Cook Európanom komplikovaný postup tetovania, s akým sa oboznámil práve počas svojej plavby po Tichom oceáne. Napísal, že v Tonge sa tetovanie „robí“ tak, že sa koža preráža alebo „gravíruje“ pomocou malého plochého nástroja, ktorý je plný jemných zubov fixovaných v rukoväti. Po koži sa ním prechádzalo, kým nezačala krvácať a nezanechala tak na povrchu nezmazateľné stopy.

Langley a Clark sú presvedčení, že aj 2700 rokov staré tetovacie hrebene sa mohli používať podobným spôsobom. Podávajú taktiež dôkaz o hlboko zakorenenej tetovacej tradícii v Tonge. Výskumníci tiež zistili, že dva hrebene boli vyrobené z kostí morských vtákov a ďalšie dva z ľudských kostí.

Výroba tetovacích nástrojov z ľudskej kosti navádza k myšlienke, že ľudia sa nechávali zdobiť za pomoci kosti svojich blízkych, čím sa v takomto umeleckom diele uchovávala aj ich pamäť a identita.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64947-tonga-tattoo-combs-discovered.html

Obrázok: maszol.ro/uploads/files/userfiles/images/Tech%20Tudom%C3%A1ny/2019/03.%20M%C3%A1rcius/tattoo2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.